Nasze projekty

Prymas Polski: kryzys stawia pytania o naszą wiarygodność i szczerość

"Kryzys stawia pytania o naszą wiarygodność i szczerość. Myślę, że tą szczerością są konkretne działania, które podejmujemy" - mówił abp Wojciech Polak w rozmowie z red. Marcinem Fijołkiem w Poranku Siódma9. Prymas Polski odpowiedział na pytania związane m.in. ze świętami Bożego Narodzenia w czasie pandemii i wydarzeniami w polskim Kościele w mijającym roku.

Zwłaszcza teraz – w pandemii i smutku – trzeba nam jeszcze mocniej uwierzyć, że On nas nie zostawia. «Nasza łódź» nie tonie. Jest istotne, żeby wierzyć, że Jezus jest z nami. Bóg o nas nie zapomniał, nie ukrył się przed nami. (…) Święta – co do swojej istoty – powinny do nas jeszcze mocniej przemówić. Właśnie w obliczu tych trudności, które przeżywamy – mówił abp Wojciech Polak o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia.

W czasie rozmowy prymas Polski odpowiedział również czy zdecyduje się na szczepienie przeciwko koronawirusowi. Zaszczepię się, natomiast jest rzeczą jasną, że wszyscy podejmują decyzję w sposób wolny i odpowiedzialny – powiedział.

Abp Polak opowiedział również o trudnym roku polskiego Kościoła, związanym ze sprawami wykorzystania małoletnich oraz nawiązał do działań Fundacji św. Józefa. Z takiego kryzysu możemy wyjść lepsi lub gorsi, nigdy tacy sami. To co jest złem, zgorszeniem, wykorzystaniem małoletnich musi być w sposób jednoznaczny napiętnowane i przezwyciężone. Zasada, o której mówimy wprost – zero tolerancji, będzie w dalszym ciągu kontynuowana. Kryzysy stawia pytania o naszą wiarygodność i szczerość. Myślę, że tą szczerością są konkretne działania, które podejmujemy, m.in. chodzi o te działania, które wiążą się z powołaniem i działalnością Fundacji św. Józefa, czy też z pracami, które są prowadzone przez Centrum Ochrony Dziecka – mówił prymas.

Reklama
Reklama

Kolejna część rozmowy dotyczyła zmian w polskim społeczeństwie i katolicyzmu kulturowego. Nie tyle chodzi o sam katolicyzm kulturowy, ale wydaje się, że wiara staje się jeszcze bardziej indywidualnym wyborem. Przesłanki społeczne, które wiążą się z życiem we wspólnocie ludzi wierzących, liczą się mniej. To jest też szansa dla poszczególnych ludzi i Kościoła, kiedy wiara opiera się bardziej na osobistym przekonaniu, na odkryciu Chrystusa i pójściu za Nim – mówił abp Polak.

Prymas Polski skomentował też słowa red. Nosowskiego o kończącej się erze „konkubinatu Kościoła z państwem”, podkreślając, że jest on „rzeczywistością gorszącą i złą”.

Jeśli coś takiego ma miejsce, to – daj Boże – żeby się rozpadło. Zawsze należy pamiętać o tym, że współpraca Kościoła i państwa jest rzeczywistością konieczną dla dobra konkretnego człowieka przy całkowitej autonomii obydwu rzeczywistości i zachowaniu całkowitej niezależności, a nie przy współpracy, która mogłaby sugerować jakikolwiek konkubinat w tym względzie – stwierdził.

Reklama
Reklama

W rozmowie poruszono też temat apostazji i tego, aby „nie podejmować jej pod wpływem emocji i aby pamiętać o rozumieniu przynależności do Chrystusa”.

ZOBACZ TEŻ: Fundacja Solo Dios Basta: Prosimy o przyjęcie stanowiska księży biskupów z pokojem i pokorą

kh/Siódma9/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/stacja7use/domains/stacja7.pl/public_html/wp-content/themes/st7/inc/template-functions.php on line 807

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę