Nasze projekty

Prawie połowa Polaków dobrze ocenia politykę prorodzinną państwa

Blisko połowa dorosłych Polaków (49%) dobrze ocenia politykę rządu wobec rodziny – podaje Centrum Badań Opinii Społecznej. Wprowadzenie programu Rodzina 500 plus diametralnie zmieniło postrzeganie polityki państwa wobec rodziny. W kwietniu minie 5 lat od wejścia tego programu w życie.

Pixabay.com/mario0107

CBOS zaznacza, że program Rodzina 500 plus stał się „wizytówką” rządów Prawa i Sprawiedliwości oraz jednym z głównych źródeł politycznej wiarygodności i sukcesów wyborczych tej partii.

Początkowo świadczenie wychowawcze z programu przysługiwało od drugiego dziecka w rodzinie lub na każde dziecko w przypadku rodzin o niskich dochodach; od1 lipca 2019 roku jest w pełni powszechne.

Zgodnie z założeniem, program Rodzina500plusto „główny instrument polityki rodzinnej realizujący trzy główne cele: poprawa sytuacji demograficznej, redukcja ubóstwa wśród najmłodszych, inwestycja w rodzinę”.

Reklama
Reklama

Program 500+ zmienił perspektywę

Wprowadzenie programu Rodzina 500 plus diametralnie zmieniło postrzeganie polityki państwa wobec rodziny. W badaniach CBOS, realizowanych od 1996 do 2013 roku, działania państwa wobec rodziny oceniane były jako dostateczne lub nawet niedostateczne. Blisko rok po wprowadzeniu programu Rodzina 500 plus politykę państwa wobec rodziny dobrze lub bardzo dobrze oceniała ponad połowa ankietowanych (52%).

W marcu 2019 roku, po zapowiedzi rozszerzenia programu na każde dziecko (i innych propozycjach, które znalazły się w tzw. Nowej Piątce Prawa i Sprawiedliwości), odsetek pozytywnych ocen polityki rodzinnej był rekordowo wysoki, sięgając 62%.

Obecne opinie o polityce rządu wobec rodziny są już mniej entuzjastyczne, choć nadal dobre. Podobnie jak w latach 2017–2018 blisko połowa dorosłych Polaków (49%) dobrze ocenia politykę wobec rodziny. Przybyło natomiast osób oceniających ją jako niedostateczną (z 7% w marcu 2019 roku do 17%w lutym 2021).

Reklama
Reklama

Postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy w głównej mierze od poglądów politycznych i szerzej – orientacji światopoglądowej. Działania na rzecz rodziny podejmowane przez państwo doceniają przede wszystkim osoby deklarujące poglądy prawicowe (33% ocenia je bardzo dobrze, 41%–dobrze). Z wyraźnie większą rezerwą przyjmują je badani identyfikujący się z lewicą (42% działania rządu uważa za dostateczne, 31% –za niedostateczne).

SPRAWDŹ: CBOS: Ksiądz wśród najmniej szanowanych ról społecznych

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę