Nasze projekty

CBOS: Ksiądz wśród najmniej szanowanych ról społecznych

Ksiądz jest jednym z najmniej szanowanych zawodów w Polsce - wynika z badania opublikowanego dziś przez pracownię CBOS w oparciu o ankietę przeprowadzoną w październiku. Praca księdza zajęła pozycję piątą od dołu w rankingu zawodów szanowanych. Gorszym poważaniem badani traktują jedynie polityków, radnych i maklerów giełdowych.

Według wyników badania przeprowadzonego metodą wywiadów bezpośrednich w październiku najbardziej szanowane w Polsce zawody to strażak, Pielęgniarka, Robotnik wykwalifikowany, górnik i profesor uniwersytetu. Najwyżej ocenieni zyskali aż 94 proc. pozytywnych deklaracji.

Na dalszych wysokich pozycjach w rankingu prestiżu zawodów sytuują się trzy profesje inteligenckie: lekarz, nauczyciel oraz inżynier pracujący w fabryce (76-80% deklaracji dużego poważania). Te trzy zawody cieszą się ponadprzeciętnym poważaniem wśród mieszkańców największych miast, dodatkowo praca inżyniera w fabryce jest bardziej doceniana przez lepiej wykształconych respondentów.

Warto podkreślić, że już kolejny raz w postrzeganej hierarchii zawodów robotnik wykwalifikowany lokuje się wyżej niż inżynier pracujący w fabryce, a pielęgniarka wyżej niż lekarz. Jak się wydaje, status społeczno-ekonomiczny czy czas edukacji odgrywają w tym przypadku mniejszą rolę niż inne czynniki.

Reklama
Reklama

Pielęgniarka sytuuje się w hierarchii wyżej niż lekarz być może dlatego, że jest bliżej pacjentów, jej praca nie budzi żadnych kontrowersji, a być może duże uznanie społeczne jest wyrazem docenienia podejmowania się odpowiedzialnej, a niezbyt dobrze wynagradzanej pracy.

O pracy księdza pozytywnie opowiedziało się jedynie 33 proc. badanych, co dało tej funkcji społecznej pozycję 26. na 31 funkcji badanych. Wyżej oceniana jest praca policjanta (19 miejsce), dziennikarza (23) czy sprzedawcy w sklepie (14).

Postrzeganie pracy księdza jest najsilniej zróżnicowane społecznie pośród wszystkich uwzględnionych w sondażu profesji, a kluczowe znaczenie odgrywa tu poziom religijności (mierzony częstością udziału w praktykach religijnych). Wraz ze wzrostem poziomu religijności rośnie poważanie dla tej pracy.

Reklama
Reklama

Najgorzej badani Polacy oceniają pracę związaną z polityką, czyli wykonywanie zawodu posła (29), radnego samorządu (28) czy ogólnie działacza partii politycznej (31) oraz – co zaskakujące – zawód maklera giełdowego, który jest drugim najmniej szanowanym zawodem w Polsce.

Ranking zawodów według szacunku (CBOS)

 1. Strażak
 2. Pielęgniarka
 3. Robotnik wykwalifikowany
 4. Górnik
 5. Profesor uniwersytetu
 6. Lekarz
 7. Nauczyciel
 8. Inżynier pracujący w fabryce
 9. Rolnik indywidualny na średnim gospodarstwie
 10. Księgowy
 11. Informatyk, analityk systemów komputerowych
 12. Oficer zawodowy w randze kapitana
 13. Właściciel małego sklepu
 14. Sprzedawca w sklepie
 15. Pracownik sprzątający
 16. Przedsiębiorca, właściciel dużej firmy
 17. Adwokat
 18. Szewc
 19. Policjant
 20. Dyrektor dużego przedsiębiorstwa
 21. Sędzia
 22. Artysta muzyk
 23. Dziennikarz
 24. Robotnik budowlany niewykwalifikowany
 25. Referent w biurze, urzędnik
 26. Ksiądz
 27. Minister
 28. Radny gminny
 29. Poseł na Sejm
 30. Makler giełdowy
 31. Działacz partii politycznej

 

Reklama

ad, CBOS, KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite