„Posłane do świata”. Dwie nowe dziewice konsekrowane w Archidiecezji Katowickiej

W Archidiecezji Katowickiej bp Adam Wodarczyk dokonał obrzędu konsekracji dwóch dziewic - Jadwigi Sieczki i Weroniki Włodarz. "Dziewictwo konsekrowane to nie przywilej, ale raczej dar Boży, który zakłada mocne zobowiązanie do naśladowania Go i bycia Jego uczniem" - powiedział podczas uroczystości.

fot. Unsplash

W homilii – odwołując się do nauczania św. Jana Pawła II – bp Wodarczyk przypomniał niektóre wskazówki dla dziewic konsekrowanych, które – jak podkreślił – mogą nadać kierunek jej szczególnemu powołaniu w Kościele i w świecie.

Dziewictwo konsekrowane to dar Boży

Wśród nich na pierwszym miejscu wymienił miłość Chrystusa, który jest sensem życia. Dziewictwo konsekrowane to nie przywilej, ale raczej dar Boży, który zakłada mocne zobowiązanie do naśladowania Go i bycia Jego uczniem – mówił. Twoja więź z Chrystusem będzie tym bardziej radykalna, im większa będzie twoja miłość do Chrystusa i im jaśniejsza będzie świadomość znaczenia twojej konsekracji w dziewictwie – tłumaczył duchowny.

Wskazał też na miłość do Matki Najświętszej – będącej punktem kulminacyjnym i prototypem dziewictwa. Jest twoim zadaniem jako dziewicy konsekrowanej stać się aktywną ręką szlachetności lokalnego Kościoła, jego głosem modlitwy, wyrazem jego miłosierdzia, pomocą dla jego ubogich, pocieszeniem dla jego cierpiących synów i córek, i wsparciem dla sierot i wdów – podkreślił.

Reklama
Reklama

Posłane do świata

Bp Wodarczyk zaznaczył, że poprzez obrzęd konsekracji, dziewice nie zrywają kontaktu z codziennością, wręcz przeciwnie – są posłane do świata, braci i sióstr w wierze. – Twoja całkowita i wyłączna miłość do Chrystusa nie wyłącza cię z miłości skierowanej ku wszystkim mężczyznom i kobietom, braciom i siostrom, ponieważ horyzonty twojej miłości miłosiernej – dlatego właśnie, że należysz do Chrystusa – są takie same jak horyzonty Chrystusa – mówił bp Wodarczyk.

Tydzień temu w Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyło się ogólnopolskie sympozjum dla stanu dziewic z okazji 50. rocznicy odnowienia Ordo Virginum . Jego hasłem przewodnim były słowa: „Król pragnie twego piękna”.

kw/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę