Pomoc Katolikom w Potrzebie: 4,5 mln zł dla Syrii

Polscy katolicy przekazali cztery i pół miliona pomocy dla ofiar konfliktu w Syrii. Pieniądze zostały zebrane ósmego listopada ubiegłego roku. Do Syrii zawieźli je arcybiskup Stanisław Gądecki przewodniczący Episkopatu Polski i ksiądz Waldemar Cisło kierujący polska sekcją papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Katolikom w Potrzebie.

Po powrocie z Bliskiego Wschodu duchowni spotkali się z dziennikarzami na warszawskim Lotnisku Chopina. Arcybiskup Stanisław Gądecki podkreślał, że w tej chwili jedyną drogą do osiągniecia pokoju w Syrii jest pozytywne zakończenie rozmów Rosji ze Stanami Zjednoczonymi. Metropolita poznański uważa, że ten konflikt, który trwa pięć lat może potrwać kolejne pięć lat, jeśli poważnie nie podejdzie się do inicjatywy rozmów.

Arcybiskup Stanisław Gądecki mówi, że nie wolno odmówić pomocy komuś, komu zagraża realne niebezpieczeństwo utraty zdrowia czy życia. Jednak przychyla się do głosu tamtejszych patriarchów, aby pomagać Syryjczykom na Bliskim Wschodzie. „Nikt nikomu nie zakaże wyjeżdżać, ale wkrótce może się okazać, że nie ma tam żadnego chrześcijanina w Syrii” – uważa metropolita poznański. Stad apele tamtejszych patriarchów, aby katolicy z Polski wspomagali mocniej chrześcijan w Syrii zamiast koncentrować się na uchodźcach, za których odpowiadają rządy.

Ksiądz Waldemar Cisło ze stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie dodaje, że pieniądze przekazane przez Polaków zostaną wykorzystane na pomoc wszystkim ofiarom konfliktu – chrześcijanom i muzułmanom.

Reklama
Reklama

Pieniądze na pomoc Syryjczykom od katolików zebrano w ramach obchodzonego ósmego listopada w Kościele katolickim w Polsce Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Arcybiskup Stanisław Gądecki oprócz przekazania pieniędzy odpowiedział na apel duchownych z Syrii i pojechał, aby modlić się o pokój dla tego kraju. Spotykał się tez z różnymi wspólnotami chrześcijańskimi. W Syrii gościł od siedemnastego lutego do dziś.


IAR/ Grzegorz Maciak/magos

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę