Nasze projekty

Polskie duszpasterstwo młodych przeżyło swój przełom… we Włoszech

25 lat temu odbyło się przełomowe dla polskiego duszpasterstwa Europejskie Spotkanie Młodych w Loreto. Jak wspomina je bp Grzegorz Suchodolski, od tego właśnie spotkania rozpoczęło się tworzenie mocnych struktur krajowego duszpasterstwa młodzieży, wspólnie z diecezjalnymi duszpasterzami i z namiastką późniejszego Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

400 tys. młodych ludzi przyjechało do Loreto na spotkanie z Janem Pawłem II 8 miesięcy po Światowych Dniach Młodzieży w Manili. Na Filipinach pojawiła się wtedy rekordowa w historii ŚDM liczba młodych – na Mszę kończącą przybyło ponad 4 mln osób. Wyjazd 10 tys. Polaków do Włoch koordynował studiujący i pracujący we Włoszech, ks. Grzegorz Suchodolski – dziś biskup pomocniczy diecezji siedleckiej.  Europejskie Forum Młodych odbyło się w dniach 9-10 września 1995r. Jak wspomina bp Suchodolski, spotkanie to było odbierane jako pewnego rodzaju „rekompensata” dla tych, którzy nie mogli dotrzeć na Filipiny. – Jednak ważniejszym, nadanym przez Jana Pawła II motywem tego spotkania była modlitwa o pokój w Europie, zwłaszcza w byłej Jugosławii, gdzie trwał wówczas konflikt – podkreśla bp Suchodolski.

– Papież chciał spotkać się z młodzieżą właśnie nad Adriatykiem, po drugiej stronie którego wciąż toczyła się wojna, i tam modlić się wraz z młodymi ludźmi o pokój dla Bałkanów i całej Europy. Pamiętnym momentem spotkania było połączenie satelitarne z różnymi miejscami w Europie, m.in. z bunkrem w Sarajewie, skąd wzruszającym świadectwem podzieliła się młoda dziewczyna, Sonia

– wspomina biskup Grzegorz Suchodolski.

Reklama

Intencję wspólnej modlitwy o pokojową przyszłość Europy można było znaleźć już w samej nazwie spotkania: EurHope, łączącej słowa „Europe” i „hope” (nadzieja), a także w programie całego wydarzenia. Zapisało się ono w historii jako jedno z najbardziej wzruszających spotkań Jana Pawła II z młodymi ludźmi.

Właśnie spotkaniem w Loreto bp Suchodolski zaczął przygotowywanie polskiej młodzieży do udziału w kolejnych edycjach ŚDM. Jak wyjaśnia, to właśnie Europejskie Forum Młodzieży z 1995 r. było wydarzeniem przełomowym dla dalszego rozwoju krajowego duszpasterstwa młodzieży w Polsce i udziału Polaków Światowych Dniach Młodzieży.

– To był pierwszy masowy, liczony w tysiącach osób udział Polaków w takim wydarzeniu. Było nas wówczas ok. 10 tys. Od tego spotkania rozpoczęło się tworzenie mocnych struktur krajowego duszpasterstwa młodzieży, wspólnie z diecezjalnymi duszpasterzami i z namiastką późniejszego Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, organizowanego dzięki zaangażowaniu bp. Henryka Tomasika

Reklama

– podkreśla bp Suchodolski.

Jak wspomina, na to spotkanie dzięki Piotrowi Karwowskiemu, muzykowi z diecezji siedleckiej, przetłumaczono nawet na język polski hymn spotkania „EurHope” oraz wydano polską książeczkę z programem i wszystkimi tekstami, czego nie było podczas wcześniejszych Światowych Dni Młodzieży. – Spotkanie było transmitowane w Polsce, m.in. na antenie Polskiego Radia. Pamiętam, że transmisję komentowali ks. Andrzej Kiciński i o. Krzysztof Ołdakowski SJ – wspomina biskup.

Reklama

Spotkanie w Loreto zmobilizowało wspólnoty i grupy duszpasterskie w Polsce. – Wzięło w nim udział wiele grup neokatechumenalnych i z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Ś.p. ks. prał. Antoni Sołtysik, ówczesny asystent generalny KSM, zmobilizował to odradzające się środowisko do brania udziału w tego typu spotkaniach. Dzięki temu wiele diecezjalnych centrów ŚDM powstawało właśnie wokół diecezjalnych asystentów KSM i młodzieży, która w tym stowarzyszeniu działała. Dzięki ich zaangażowaniu i doświadczeniom w Loreto, łatwiej było organizować udział Polaków w kolejnych ŚDM w Paryżu w 1997 r. – wyjaśnia bp Suchodolski.

Warto też przypomnieć, że Dni w Diecezjach czyli stały element poprzedzający ŚDM miał swój początek właśnie na spotkaniu  loretańskim. – Na początku kilkanaście diecezji leżących w regionie Marche przyjęło u siebie młodych pielgrzymów. I dopiero potem, wytyczonymi promieniście trasami, młodzież udała się z pielgrzymką do doliny Montorso w pobliżu Loreto, gdzie odbyło się kulminacyjne dwudniowe spotkanie z papieżem. Ten schemat został powtórzony przez Francuzów podczas XII Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Paryżu – mówi bp Grzegorz.

Dziś na miejscu spotkania w czasie Forum stoi młodzieżowe Centrum im. Jana Pawła II. Sam papież wyraził prośbę o utworzenie takiego centrum.

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę