Nasze projekty

„Polska – Matka świętych, tarcza chrześcijan”. Obraz Rosena na Zamku Królewskim

Na co dzień oglądają go uczestnicy spotkań i konferencji organizowanych w Domu Arcybiskupów Warszawskich, a teraz został dołączony do wystawy z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Na Zamku Królewskim można zobaczyć, należący do Archidiecezji Warszawskiej, obraz „Polska – Matka świętych, tarcza chrześcijan” Jana Henryka Rosena.

Obraz „Polska – Matka świętych, tarcza chrześcijan” przedstawia postacie związane z krzewieniem i obroną wiary oraz niepodległości Polski. Ukazują Polskę jako ostoję chrześcijaństwa i wolności. Malowidło przedstawia jedenaście postaci rozmieszczonych w dwóch grupach po obu stronach przedstawionego centralnie, konturowego, opartego na XVII-wiecznym przekazie graficznym widoku Wawelu, ponad którym widnieje ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Malarz ukazał św. Jana Kantego, Józefa Kuncewicza, ks. Ignacego Skorupkę z krzyżem w ręku, podtrzymywanego przez polskiego żołnierza, Jana III Sobieskiego, Józefa Piłsudskiego. To monumentalne dzieło związane z historią Kościoła, kulturą polską – jest nośnikiem treści patriotycznych i duchowych.

Obraz Jana Henryka Rosena został wykonany na kartonie o wymiarach 254 x 726 cm dla Pawilonu Polskiego na Międzynarodową Wystawę Prasy Katolickiej w Watykanie, którą otwarto ją 12 maja 1936 roku dla uczczenia 75-lecia watykańskiego dziennika „L`Osservatore Romano”, założonego w 1861 roku. Fryz zamówiono u jednego z najwybitniejszych polskich artystów nurtu symbolizmu i neoromantyzmu, prof. J. H. Rosena, twórcy m. in. fresków w katedrze ormiańskiej we Lwowie, które do dziś uchodzą za arcydzieło sztuki sakralnej.

Wystawa włącza się w obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, będzie czynna do 27 września 2020 r. i jest dostępna w ramach tzw. Trasy Królewskiej. Obraz zwykle znajduje się Domu Arcybiskupów Warszawskich (sala konferencyjna) i tam będzie ponownie dostępny po pokazie na Zamku Królewskim w Warszawie.

Reklama
Reklama

archwwa.pl

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite