Nasze projekty

Po beatyfikacji relikwie Ulmów będą peregrynować po Polsce

Dwa tygodnie po beatyfikacji Rodziny Ulmów, relikwie męczenników rozpoczną peregrynację po Polsce - przekazał KAI bp Wiesław Śmigiel.

fot. wikipedia.org/domena publiczna

Przypomnijmy, że małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali wraz z sześciorgiem dzieci w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro dzieci – Staś, Basia, Władzio, Franio, Antoś, Marysia. Najstarsze z nich miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.

W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów na etapie diecezjalnym zakończył się w 2008 r. 17 grudnia ub. roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny Ulmów. Ich beatyfikacja odbędzie się 10 września w Markowej. Będzie to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina, w tym jeszcze nienarodzone dziecko.

Peregrynacja relikwii Rodziny Ulmów rozpocznie się dwa tygodnie po beatyfikacji, a więc w niedzielę 24 września podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Uroczystościom będzie przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal.

Reklama

Mam nadzieję, że ta peregrynacja zmobilizuje szerokie kręgi społeczeństwa do refleksji nad kondycją współczesnego małżeństwa i rodziny – powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel. Wyraził nadzieję, że będzie to też okazja do ożywienia duszpasterstwa rodzin w naszym kraju.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę