Nasze projekty

Piotr Rubik i siostra Cristina na Festiwalu Młodych podczas ŚDM

Oratorium Piotra Rubika na Rynku Głównym oraz występ zwyciężczyni „Voice of Italy” siostry Cristiny Scuccii w ramach Festiwalu Halleuyah usłyszą uczestnicy ŚDM. Na Festiwal Młodych ŚDM zarejestrowano już 350 zgłoszeń.

Na 70 scenach w Krakowie i okolicach pojawią się artyści z całego świata a także pielgrzymi ŚDM zaprezentują swoje talenty. Koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmów i wykłady złożą się na Festiwal Młodych, w którym będą mogli wziąć udział zarówno uczestnicy ŚDM, jak i mieszkańcy miasta i turyści.

Festiwal Młodych jest elementem ŚDM już od 1997 roku. „To są wydarzenia, których autorami są młodzi dla młodych – mówi Dorota Abdelmoula. – Nie chodzi o duże nazwiska, znanych artystów, którzy będą tutaj występować, ale chodzi o to, żeby pokazać, jak utalentowany jest młody Kościół całego świata” – dodaje rzeczniczka ŚDM.

Choć Abdelmoula zaznacza, że fenomenem Festiwalu Młodych nie są wydarzenia przygotowywane przez wielkich artystów, tylko pielgrzymów ŚDM, to w lipcu w Krakowie pojawi się przynajmniej kilku znanych twórców. Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie planuje m.in. oratorium tworzone przez Piotra Rubika, które zostanie wystawione na Rynku Głównym w Krakowie. Antoni Tompolski z departamentu Festiwalu Młodych Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 zdradził, że do Polski przyjedzie też Amerykanin Steven Curtis Chapman – zdobywca pięciu nagród Grammy.

Reklama

W organizację Festiwalu Młodych angażują się wspólnoty międzynarodowe, które chcą animować modlitwę, prowadzić nabożeństwa i wydarzenia kulturalne. Wspólnota SHALOM z Brazylii organizuje Festiwal Halleuyah. Jest to największy festiwal chrześcijański w Brazylii, który każdego roku gromadzi ponad milion uczestników, a odbywa się w tym samym czasie co brazylijski karnawał. „To festiwal, który jest połączeniem modlitwy, adoracji, spowiedzi z czasem koncertów, wystaw i prelekcji, co ma pokazać bogactwo chrześcijaństwa” – mówi Dorota Abdelmoula. To właśnie w ramach tego festiwalu wystąpi s. Cristina Scuccia zwyciężczyni talent show „Voice of Italy”.

„Festiwal Młodych zawiera różnorodne formy ekspresji – koncerty, spektakle, street art” – wyjaśnia Antoni Tompolski. Wydarzenia Festiwalu Młodych odbywać się będą na 70 scenach w Krakowie i okolicach, w kościołach, w przestrzeni miejskiej i w salach uczelni krakowskich – przewidziano 20 scen plenerowych, m.in. na Rynku Głównym, na Placu Szczepańskim, na Rynku Podgórskim, przed budynkiem dworca PKP ale także w Myślenicach, Wieliczce, Bochni czy Trzebini a nawet małe gminy jak Zielonki czy Zabierzów. Planowe są wystawy, spektakle taneczne, projekcje filmów, dyskusje i debaty naukowe.

„Następuje wewnętrzna konkurencja w Kościele, a to podnosi też jakość – różne grupy, który przyjeżdżają na ŚDM starają się zaprosić swoich najlepszych artystów” – mówi Tompolski i dodaje, że do organizatorów ŚDM zgłosił się m.in. attaché kulturalny francuskiej ambasady i złożył siedem propozycji różnego rodzaju występów, a ambasada Korei Południowej mocno promuje taniec wachlarzy.

Reklama

Festiwal Młodych będzie odbywał się od 26 do 29 lipca, aczkolwiek organizatorzy przewidują, że występy artystów rozpoczną się jeszcze przed oficjalnym otwarciem ŚDM. Na początku czerwca organizatorzy przygotują program – zarówno pielgrzymi, jak i mieszkańcy dowiedzą się kto, kiedy i gdzie będzie występował.

Jak informują organizatorzy, system zgłoszeń działa do końca kwietnia, ale już teraz jest ponad 350 zgłoszeń, w tym więcej niż 100 z Polski, 50 z Francji, ponad 20 z USA, po 16 z Włoch i Brazylii oraz pojedyncze z RPA, Korei Południowej, Salwadoru, Barbados, Indonezji i Libanu.

Z nadesłanych propozycji najwięcej stanowią koncerty (150), spektakle teatralne (30), pokazy taneczne (30), wystawy (30), spotkania modlitewno-adoracyjne (20).

Reklama

Wszystkie zgłoszenia są sprawdzane przez komitet krakowski, a potem akceptowane przez Papieską Radę ds. Świeckich. Organizatorzy ocenią jakość artystyczną. O kwalifikacji zadecydują też możliwości infrastrukturalne organizatorów. Pierwszeństwo będą miały osoby, które przyjeżdżają na Światowe Dni Młodzieży w charakterze pielgrzymów, a dodatkowo chcą zaprezentować swój talent w ramach Festiwalu Młodych.

Wszystkie wydarzenia Festiwalu Młodych będą bezpłatne i otwarte dla wszystkich chętnych – zarówno uczestników ŚDM, jak i mieszkańców miasta i turystów. „Jako organizatorzy nie płacimy wykonawcom – potrzebna jest ich dobra wola. Okazuje się, że dobra wola jest wśród wielu znanych artystów” – mówi Antoni Tompolski.

Istotną częścią Festiwalu Młodych będzie Centrum Powołaniowe, w którym młodzi ludzie poznają różne drogi realizacji powołania. Będzie się ono składać z dwóch części: prezentacji działalności różnych organizacji katolickich i wspólnot, a także czterech Akademii. W ramach Akademii Boga, Rodziny, Pracy i Miłosierdzia uczestnicy będą mogli wymienić się swoimi doświadczeniami i posłuchać ludzi, którzy w życiu zajmują się tym, do czego zostali powołani i robią to z pasją. Do tej pory zgłosiło się 140 inicjatyw (70 z nich to zakony), ponad 50 z nich to reprezentanci polskich wspólnot a 40 stanowią wspólnoty międzynarodowe.

Nowością ŚDM w Polsce będą wydarzenia sportowe. We współpracy z Stowarzyszeniem SIEMACHA tworzony jest turniej Copa Católica, który odbędzie się na terenie Com-Com Zone w Nowej Hucie, w dniach 26-27 lipca 2016 (wtorek, środa). Pomysłodawcą turnieju jest Gabriel del Fiaco, wolontariusz z Brazylii, koordynator przedsięwzięcia, na które nadal można się zapisywać. Już teraz swój udział zgłosiły 22 drużyny.


pra / Kraków

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite