Piękne słowa maturzystów na Jasnej Górze: Jan Paweł II jest dla nas wzorem postawy pełnej miłości

"Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od was nie wymagali, to cenna nauka, którą nam zostawił Jan Paweł II i tym chcemy kierować się w swoim życiu" - powiedział jeden z maturzystów pielgrzymujących w tych dniach na Jasną Górę.

fot. JasnaGoraNews @JasnaGoraNews/Twitter

Wobec ataków na Jana Pawła II także na Jasnej Górze paulini, biskupi i pielgrzymi, wśród których najwięcej jest maturzystów, modlą się o opamiętanie i zapewniają o solidarności z papieżem Polakiem. W pielgrzymkach z archidiecezji wrocławskiej, diecezji tarnowskiej i kaliskiej przybyło dziś ponad 2,6 tys. maturzystów. Jan Paweł II jest dla nas wzorem postawy pełnej miłości – powiedzieli młodzi.

Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od was nie wymagali, to cenna nauka, którą nam zostawił Jan Paweł II i tym chcemy kierować się w swoim życiu – powiedział Szczepan z I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni. Maturzysta podkreślił, że to motto jest dla niego też zachętą, by mieć cele i do nich dążyć. Dodał, że św. Papież „odegrał ważną rolę w historii Polski, szczególnie po upadku komunizm i ludzie wreszcie powinni go doceniać”.

Maturzystka Klaudia z XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie zauważyła, że od Ojca Świętego chce uczyć się patriotyzmu, miłości do bliźniego i przebaczania ludziom.

Reklama

Obecność, dojrzałość i radość w wierze to zdaniem duszpasterza młodzieży diecezji tarnowskiej ks. Tomasza Śpiewaka przekazywał polski papież i tego powinniśmy się od niego uczyć. Przede wszystkim „być”, bo to jest Ojciec Święty, który był z ludźmi poprzez swoje pielgrzymki. Drugim aspektem jest dojrzałość osobowa, jako człowieka wykształconego, ale i takiego, który nie wypuszczał różańca z rąk. To jest dojrzałość duchowa, która jest nieustannie wzorem, szczególnie dla młodych. Trzecią wartością jest uśmiech, jego otwartość, poczucie humoru i dowcip – zauważył kapłan.

Tarnowski biskup pomocniczy Stanisław Salaterski, który modlił się wraz z maturzystami, zachęcał, by ci którzy znali Jana Pawła II, byli wiernymi jego świadkami, a młodzi, by sięgali do jego nauczania. Ojca Świętego sprowadza się do memów czy żartów, które do młodzieży docierają przez Internet. Zadaniem każdego z nas, którzy jesteśmy świadkami życia Jana Pawła II, jest przekazywanie młodemu pokoleniu pontyfikatu papieża z Polski. Trzeba im mówić o atmosferze i duchu, który panował podczas spotkań z nim, zachęcać do rozmów i dobrych lektur jego encyklik, dokumentów, które nie straciły na swej aktualności – mówił bp Salaterski.

Reklama

„Jesteśmy zwolennikami świętego papieża”

Jesteśmy zadeklarowanymi zwolennikami świętego papieża – zapewniali też maturzyści z diecezji kaliskiej. W pielgrzymce przybyło ok. 1 tys. osób. Karol Adamus III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu powiedział, że „zawsze będzie popierał Jana Pawła II, bo jest dla niego autorytetem”. Ogląda nawet filmiki z jego pielgrzymek i „zawsze ma dreszcze”.

Zdaniem ks. Jarosław Powąska, dyrektora wydziału katechetycznego kurii diecezjalnej w Kaliszu, to co dzieje się wokół Jana Pawła II może przysłużyć się do ożywienia pamięci o Karolu Wojtyle, bo zrodziła się społeczna dyskusja wokół „reprezentanta katolickiej duszy polskiego narodu”.

W pielgrzymce maturzystów diecezji kaliskiej, której przewodniczył bp Łukasz Buzun, udział wzięło ok. 1 tys. młodych. Oni rozważali, o tym co zrobić, aby być szczęśliwym.

Reklama

Najliczniejszą grupę stanowili na Jasnej Górze młodzi z diecezji tarnowskiej. Ich pielgrzymka odbywała się pod hasłem: „Dojrzali w Kościele”. Przybyło prawie 1,3 tys. maturzystów. Modlili się nie tylko we własnych intencjach, ale pamiętali także o ukraińskich rówieśnikach.

W pielgrzymce maturzystów archidiecezji wrocławskiej przybyło ok. 300 uczniów. Ich spotkaniu towarzyszyły słowa „Moja wolność”. Z maturzystami modlił się bp Maciej Małyga, który z uczniami przyjechał autokarem.

Młodzi zgodnie podkreślali, że przygotowania duchowe do matury też są bardzo ważne, dlatego wybrali się na pielgrzymkę. Mam dużo planów na przyszłość i chciałem je zrealizować, ale bez pomocy Pana Boga i Matki Bożej nie będę mógł, dlatego przychodzę i proszę o pomoc – powiedział jeden z maturzystów.

Każda grupa maturzystów na jasnogórskiej pielgrzymce ma zaplanowaną konferencję, Drogę Krzyżową, możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania i Mszę św. z zawierzeniem.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę