Nasze projekty

Parlamentarzyści modlili się na Jasnej Górze

Około 70 posłów i senatorów z różnych klubów parlamentarnych uczestniczyło w poniedziałek w 26. Pielgrzymce Parlamentarzystów Polskich na Jasną Górę. - Parlamentarzyści, można powiedzieć "ojcowie narodu", chcą się bardzo pomodlić za Ojczyznę i zawierzyć jej los w tych czasach, jakie one są, a nie są łatwe - podkreślił abp senior Stanisław Nowak, który przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki

Tradycyjnie pielgrzymka była również związana z przypadającymi tego dnia Świętem Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) oraz obchodzonym dzisiaj Dniem Życia Konsekrowanego. Dlatego na początku Eucharystii odprawionej o godz. 11.00 przed Cudownym Obrazem abp senior Stanisław Nowak poświęcił zapalone świece gromniczne.

„Modlimy się przede wszystkim o to, żeby pomyślność Najjaśniejszej Rzeczpospolitej była zachowana, żeby przy łasce Bożej, przy wspomożeniu Pańskim, zorganizowali to wszystko, na czym zależy nam i przyszłym pokoleniom, a więc żeby tożsamość chrześcijańska Europy i Polski była zachowana. Dziś, w sytuacji, w której na Zachodzie naszego kontynentu ci, którzy rządzą wyrzekają się swojej tożsamości, tym ważniejszy jest głos z naszego kraju, z Polski” – powiedział poseł Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

„Chcemy zawierzyć, tak jak co roku, Polskę Matce Bożej Częstochowskiej. To przed Jej tron i przed Jej ołtarz przynosimy nasze pragnienia, aby Polska była krajem, w którym ludziom żyje się godnie, uczciwie i sprawiedliwie, abyśmy my parlamentarzyści każdego dnia mieli pełną świadomość tego, że jesteśmy posłani po to, aby służyć naszemu narodowi – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska, posłanka PiS.

Reklama

– Jasna Góra to bardzo ważne miejsce, to stąd czerpiemy siłę, to Matce Bożej zawierzamy swoją misję pełnienia mandatów poselskich, europoselskich, tak, aby sprawować je godnie, uczciwie i odważnie, bo w tej służbie trzeba odwagi, aby dawać świadectwo wartościom i wierze, którą wyznajemy. To nie może być tak, że parlamentarzysta wyjeżdżając do Warszawy czy do Brukseli zapomina, z jakiej kultury chrześcijańskiej, z jakiego narodu wyrasta – dodała posłanka.

„Przyjeżdżamy tutaj po to, żeby po pierwsze podziękować Panu Bogu za wszelkie dobro, i prosić o wsparcie dla parlamentarzystów, o siły duchowe i fizyczne na najbliższy rok pracy dla dobra publicznego” – przypomniał z kolei ks. Piotr Burgoński, nowy duszpasterz parlamentarzystów.

Zdaniem abp. seniora Stanisława Nowaka, pielgrzymka parlamentarzystów to niezwykły fenomen. Nie wiem, czy jest coś podobnego w jakimś innym kraju, żeby parlament pielgrzymował do Matki Bożej – stwierdził.

Reklama

– Parlamentarzyści, można powiedzieć "ojcowie narodu", chcą się bardzo pomodlić za Ojczyznę i zawierzyć los naszej Ojczyzny w tych czasach, jakie one są, a nie są łatwe. Chcą zawierzyć Bogu, bo wszystko w rękach Bożych i wszystko jest w Miłosierdziu Bożym, na nie liczymy. Matka Boża nam pomaga, Ona jest z nami – dodał abp Nowak.

Pielgrzymów zebranych na Eucharystii powitał o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry. „Jako parlamentarzyści musicie pamiętać o tym, że zostaliście wybrani z woli Bożej przez naród, i postawieni na świeczniku w tym domu, którym jest nasza Ojczyzna, to jest dar i jednocześnie zobowiązanie, być praworządnymi i prawowiernymi, by w życiu posługiwać się prawem Bożym” – powiedział o. Gwioździk.

Homilię wygłosił abp senior Stanisław Nowak, który wcześniej, podczas spotkania o godz. 10.00 w Kaplicy Różańcowej skierował także do parlamentarzystów konferencję.

Reklama

Ks. dr Piotr Burgoński w czerwcu 2014 r. został mianowany przez kard. Kazimierza Nycza nowym kapelanem w kaplicy gmachu Sejmu oraz nowym duszpasterzem parlamentarzystów w Archidiecezji Warszawskiej. Zastąpił na tej funkcji ks. Pawła Powierzę. „Moja codzienna posługa polega na tym, że odprawiam codziennie Mszę św. o 7.30 w Kaplicy Sejmowej, jest też możliwość spowiedzi przed Mszą św., dwa razy w roku organizuję rekolekcje dla parlamentarzystów adwentowe i wielkopostne, pielgrzymkę i jeszcze różne wydarzenia typu konferencje” – poinformował kapłan.


o. Stanisław Tomoń, BPJG/ mn / Częstochowa

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę