Odnaleziono film z bł. ks. Janem Machą. „Łatwiej skreślić szóstkę w totolotka”

Film, na którym możemy zobaczyć księdza Jana Machę pochodzi z 1938 roku. Niedługo po beatyfikacji kapłana nieme nagranie trafiło do archiwum w Katowicach.

fot. Gość Katowicki/YouTube

Film z udziałem późniejszego męczennika i błogosławionego został nakręcony 17 lipca 1938 roku przez ks. Karola Żmija. Nagranie przez wiele lat przechowywała rodzina kapłana w jego rodzinnej Łęce pod Pszczyną.

Kopię niemego filmu tuż przed świętami Bożego Narodzenia przekazał do Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach Joachim Żmij, dla którego autor nagrania był wujkiem.

PRZECZYTAJ: Aresztowany przez gestapo i skazany na śmierć. Kim był ks. Jan Macha, przyszły błogosławiony?

Reklama
Reklama

Łatwiej byłoby skreślić szóstkę w totolotka, niż znaleźć film z ks. Janem Machą dwa tygodnie po jego beatyfikacji! – skomentował w rozmowie z „Gościem Niedzielnym” dr Wojciech Schäffer, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach.

Co widać na nagraniu?

Film z błogosławionym ks. Janem Machą został nakręcony w Michałowicach – obecnie to dzielnica Siemianowic Śląskich – podczas piętnastolecia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej.

ZOBACZ: Ostatni list ks. Machy przed egzekucją. „Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze”

Reklama
Reklama

Na nagraniu ks. Machę widzimy dwukrotnie, jeszcze jako diakona. Najpierw w trakcie parady młodych, a później jako widza pokazu gimnastycznego. W drugiej scenie ks. Macha wypowiada jakieś słowa, ale na razie specjalistom nie udało się ich rozpoznać.

Autor filmu, ks. Żmij, podzielił los błogosławionego kapłana i męczennika, zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen. Po śmierci, Niemcy odesłali rzeczy duchownego bliskim z probostwa w Lipinach, a trzy filmy, które nakręcił przez lata przechowywał Joachim Żmij.

kh, Gość Niedzielny/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę