Nasze projekty

Od dziś nie ma limitu wiernych w kościele

30 maja wchodzi w życie najnowsze rozporządzenie dotyczące obostrzeń związanych z epidemią. Zgodnie z tym dokumentem w kościołach nie obowiązują już limity wiernych, ale konieczne jest zakrywanie nosa i ust.

O kolejnym etapie znoszenia obostrzeń poinformował w czasie konferencji 27 maja premier Mateusz Morawiecki. Jak czytamy w opublikowanym wczoraj rozporządzeniu, od 30 maja nie obowiązuje w kościołach limit wiernych, ale obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust. Podobnie jak do tej pory obowiązek ten nie dotyczy osób sprawujących kult czyli np. księży celebrujących Mszę świętą. Zniesiony został także limit osób biorących udział w uroczystościach pogrzebowych – dotychczas limit ten wynosił 50 osób. Na cmentarzu także obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust.

Od dziś możliwe jest także organizowanie zgromadzeń, z ograniczeniem do 150 osób. Dotyczy to również zgromadzeń religijnych, jednak w przypadku, gdy odbywają się one „w budynkach i innych obiektach kultu religijnego”, uczestnicy zgromadzenia – oprócz osoby sprawującej kult – zobowiązani są nosić maseczki. W przypadku zgromadzeń organizowanych w przestrzeni otwartej uczestnicy zgromadzenia powinni zakrywać nos i usta lub zachować dystans społeczny.

Od 6 czerwca natomiast możliwe będzie organizowanie przyjęć weselnych, komunijnych czy konsolacji oraz innych uroczystości rodzinnych z ograniczeniem do 150 osób. Goście zaproszeni na te przyjęcia nie muszą nosić maseczek.

Reklama
Reklama

W związku ze zniesieniem obostrzeń abp Stanisław Gądecki zachęcił biskupów o znoszenie dyspens od obowiązku udziału w niedzielnej mszy świętej. Obowiązek ten wynika z pierwszego przykazania kościelnego. Wielu biskupów odpowiedziało już na ten apel.

os/Stacja7

fot. YouTube/Parafia św. Dominika Warszawa-Służew

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę