W filmie "Non possumus", niesłyszący i słabosłyszący aktorzy amatorzy językiem migowym opowiadają o Prymasie Wyszyńskim. Słychać tylko muzykę, a dla widzów, którzy nie znają języka migowego, przygotowano... napisy.

W filmie występuje ok. 20 aktorów-amatorów w różnym wieku i z różnym stopniem ubytku słuchu, którzy bardzo chętnie zaangażowali się w pracę na planie filmowym. Wcielili się oni w role oficerów i funkcjonariuszy UB, biskupów i polityków okresu PRL
Przygotowany przez nas film jest niespełna półgodzinną etiudą, która
przybliża trzyletni okres życia kardynała Wyszyńskiego. Ten, który wiąże
się z memoriałem Episkopatu Polski skierowanym do władz PRL oraz
wynikającym z niego uwięzieniem Prymasa. W ten sposób chcieliśmy przede
wszystkim młodemu pokoleniu w ciekawy i przystępny sposób przybliżyć
zarówno samą postać kardynała Wyszyńskiego jak i klimat tamtych czasów – wyjaśnia ks. Tomasz Filinowicz, diecezjalny duszpasterz głuchoniemych i niewidomych w archidiecezji wrocławskiej.
STACJA7 POLECA

Ks. Filinowicz jest reżyserem filmu i odtwórcą głównej roli – kard. Stefana Wyszyńskiego. Zdjęcia do filmu trwały niemal rok, odbywały się w różnych miejscach wrocławskiego Ostrowa Tumskiego. Dzięki życzliwości m.in. seminarium duchownego czy kilku domów zakonnych udało nam się przenieść w czasie do lat 50-tych minionego wieku – relacjonuje ks. Filinowicz.
Film można obejrzeć na kanale YouTube Fundacji FONIS.
Film został nominowany do nagród XXXVI Międzynarodowego Katolickiego
Festiwalu Filmów i Multimediów „KSF NIEPOKALANA 2021” w kategorii „filmy
fabularne”.
Przeczytaj również
os, mat. prasowe / Stacja7
