Nasze projekty

Nowy biskup pomocniczy dla diecezji legnickiej. „Nie można posługiwać nie kochając ludzi, do których jest się posłanym”

"Czuję że jestem tutaj posłany z miłości Jezusa, chcę służyć Jemu i tym, do których mnie posyła" – mówił w pierwszych słowach bp nominat Piotr Wawrzynek, który został mianowany biskupem pomocniczym diecezji legnickiej.

fot. Hallelu Jah/youtube.com

Dotychczasowy proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu-Leśnicy, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła w sobotę, w południe Stolica Apostolska. Jego konsekracja, jest planowana na 15 kwietnia 2023 r. w katedrze legnickiej.

Czasem są takie historie których człowiek sobie nie wyobraża – mówił biskup nominat Piotr Wawrzynek. Będąc niedawno na górze Ślęży, nad wejściem do tamtejszego kościoła zwróciłem uwagę na łacińską maksymę: Człowiek planuje – a Bóg się śmieje. I tego dziś doświadczam. Kiedy szedłem do seminarium miałem przed sobą cel: bycie księdzem, pracując z ludźmi, młodzieżą, ruchami. Będąc już księdzem, stwierdziłem że tam gdzie się idzie, trzeba kochać ludzi którzy tam są. Nie można posługiwać nie kochając ludzi, do których jest się posłanym. Teraz czuję że jestem tutaj posłany z miłości Jezusa, chcę służyć Jemu i tym, do których mnie posyła – podkreślił kapłan.

Ks. Piotr Wawrzynek urodził się 25 kwietnia 1970 roku we Wrocławiu. Do szkoły podstawowej uczęszczał we Wrocławiu w latach 1977-1985. W 1985 roku rozpoczął edukację w V Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu, które ukończył świadectwem maturalnym w 1989 roku. W latach 1989-1995 odbywał formację w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Ukończył je w 1995 roku, uzyskując magisterium z teologii.

Reklama

Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1995 roku. W latach 1995-1997 był wikariuszem parafii św. Marii Magdaleny w Ścinawce, a w latach 1997-2003 – w parafii św. Rodziny we Wrocławiu. W latach 2003-2017 był diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, równocześnie w latach 2003-2010 był duszpasterzem akademickim w CODA „Maciejówka” we Wrocławiu. W roku 2010 uzyskał licencjat kanoniczny z teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W latach 2010-2015 pracował duszpastersko w Parafii NMP na Piasku we Wrocławiu, pełniąc równocześnie funkcję rektora kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła we Wrocławiu oraz dyrektora Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Wrocławskiej (do roku 2017). W latach 2017-2021 był administratorem parafii św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu-Leśnicy, a w roku 2021 został proboszczem tej parafii. Od 2021 pełni funkcję dziekana dekanatu Wrocław-Zachód. Poza językiem ojczystym, zna język niemiecki i angielski.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę