Nie żyje prof. Turowski. Był przyjacielem Jana Pawła II i lekarzem, który ratował jego życie

Profesor Gabriel Turowski był jednym z lekarzy uczestniczących w ratowaniu życia i zdrowia Jana Pawła II po zamachu w 1981 roku. Miał 92 lata.

fot. InstytutDialoguJP2 / Toutube

„Dnia 2 grudnia odszedł do domu Ojca Gabriel Turowski, człowiek wielkiej wiary, przyjaciel naszego Klasztoru, dobry i szlachetny. Pełni ufności wierzymy iż udał się na spotkanie ze Zbawicielem i ukochanym Wujkiem św. Janem Pawłem II” – poinformowała Fundacja im. Służebnicy Bożej Siostry Magdaleny Epstein przy klasztorze sióstr dominikanek na Gródku w Krakowie, którego zmarły był przyjacielem.

Od 1949 roku przyjaźnił się z przyszłym papieżem

Gabriel Turowski urodził się w 1929 roku w Monasterzyskach na Podolu. Był absolwentem chemii i biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, światowej sławy profesorem immunologii klinicznej, doktorem bakteriologii i mikrobiologii. Przez wiele lat pracował w III Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Krakowie oraz prowadził Laboratorium Immunologii Transplantologicznej. Jest autorem ponad 250 prac naukowych i uczestniczył w pracach nad licznymi patentami z zakresu biotechnologii.

Od 1949 r. był blisko zaprzyjaźniony z ks. Karolem Wojtyłą, wikarym w kościele św. Floriana w Krakowie, biskupem, arcybiskupem, kardynałem i papieżem. Należał do tzw. Środowiska – kręgu bliskich znajomych „Wujka”, jak nazywano ks. Wojtyłę.

Reklama
Reklama

Po wyborze ks. Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra w Rzymie wielokrotnie uczestniczył w spotkaniach z papieżem i w jego apostolskich podróżach do Afryki i na Daleki Wschód oraz w podróżach pasterskich na terenie Włoch.

Uczestniczył w leczeniu papieża po zamachu w 1981 roku

Po zamachu 13 maja 1981 r. uczestniczył w pracach czternastoosobowego zespołu w Poliklinice Gemelli. Był członkiem międzynarodowego sześcioosobowego konsylium specjalistów z całego świata zwołanego przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej do oceny przebiegu leczenia Jana Pawła II po zamachu na jego życie.

Został odznaczony Złotym Medalem Papieskim IV Roku Pontyfikatu. W 2011 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa.

Reklama
Reklama

Był także publicystą prasy katolickiej, znawcą pontyfikatu Jana Pawła II, członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i komandorem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Autor wspomnień pt. „Zamach, czyli jak zło w dobro się obróciło”. W wydawnictwie Biały Kruk współtworzył, wspólnie z Leszkiem Sosnowskim, pełny zbiór tekstów Jana Pawła II „Europa zjednoczona w Chrystusie” oraz wybór fragmentów homilii i przemówień papieskich „Pielgrzymki polskie Ojca Świętego Jana Pawła II do swej Ojczyzny”.

Jego inicjatywą było przygotowanie uaktualnionej „Litanii Narodu Polskiego – Ilustrowanego leksykonu polskich świętych, błogosławionych i sług Bożych”.

Reklama

Założył fundację „Szlaki Papieskie Jana Pawła II”

Bestsellerem stały się jego unikatowe wspomnienia zebrane we wznowionej w 2014 r. książce „Karol Wojtyła. Przyjaciel, Kardynał, Papież, Święty”.

Za dzieło jego życia należy uznać monumentalną kronikę „Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005”. Był inicjatorem cyklu sesji naukowych „Promieniowanie świętości bł. Jana Pawła II” (2008-2010) oraz towarzyszących mu wydawnictw i wystaw.

Był także współautorem albumu „Biskup Karol Wojtyła” z 2008 roku. W 2003 roku założył Fundację „Szlaki Papieskie Jana Pawła II” i został jej pierwszym przewodniczącym.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę