Nasze projekty

Nie żyje Jan Nowicki. Aktor miał 83 lata

Nie żyje aktor Jan Nowicki. Odtwórca niemalże dwustu ról filmowych zmarł 7 grudnia w wieku 83 lat, w swoim domu w Krzewencie koło Kowala.

fot. Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0/wikipedia commons

O śmierci aktora jako pierwsze poinformowały lokalne media. Informacje te potwierdzono także na oficjalnej stronie miasta Kowal, z którego pochodził Jan Nowicki. Zaledwie miesiąc temu artysta świętował swoje 83 urodziny.

Jan Nowicki urodził się 5 listopada 1939 roku w Kowalu. W 1964 roku został absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, gdzie później także wykładał. Zaraz po ukończeniu studiów zadebiutował na deskach Starego Teatru w Krakowie. Grał w nim przez 30 lat. Stworzył wiele wspaniałych kreacji zarówno teatralnych jak i filmowych.

Odegrał niemalże 200 ról filmowych, między innymi w takich filmach jak: „Popioły” w reż. Andrzeja Wajdy, „Trzecia część nocy” Andrzeja Żuławskiego czy „Pan Wołodyjowski” Jerzego Hoffmana.  Wielką popularność przyniosła mu rola tytułowa w filmie „Wielki Szu” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.

Reklama

Kilkanaście lat temu udzielając wywiadu „Gazecie Lubuskiej” został zapytany o wiarę w Boga i jego spektaklu ,, Z obłoków na ziemię”, któy oparty jest na wierszach ks. Jana Twardowskiego. Aktor odpowiedział wówczas, że jest to jego modlitwa. Mam problemy z modleniem się. Nie wiem jak rozmawiać z Bogiem. Pomijam fakt, że do końca nie wiem, czy On jest. Nie wiem jak to będzie w samym finale. Modlę się, ale tak banalnie. Ojcze nasz, Zdrowaś Mario…Ten spektakl to moja lepsza modlitwa – mówił.

pa, rmf24.pl, gazetalbuska.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę