Nasze projekty

Nie żyje bp Bogdan Wojtuś. Był zakażony koronawirusem

Zmarł biskup senior diecezji gnieźnieńskiej Bogdan Wojtuś. Od soboty przebywał on w szpitalu, po tym, jak wykryto u niego zakażenie koronawirusem.

Bp Bogdan Wojtuś do szpitala trafił w sobotę 17 października. Tego samego dnia wykryto u niego zakażenie koronawirusem.

Bp Bodan Wojtuś miał 83 lata.

Reklama
Reklama

To pierwszy biskup w Polsce, który zmarł po zakażeniu koronawirusem. Na razie nie jest znana data jego pogrzebu.

Święcenia przyjął z rąk prymasa Wyszyńskiego

Śp. bp senior Bogdan Wojtuś urodził się 4.07.1937 r. w Łąsku Wielkim k. Bydgoszczy.

W 1955 r., zaraz po zdaniu matury, Bogdan Wojtuś rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w seminarium duchownym w Gnieźnie.

Reklama

Święcenia kapłańskie przyjął 20.05.1961 r. z rąk kard. S. Wyszyńskiego, prymasa Polski, w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. W czasie studiów seminaryjnych jego rodzice zmienili miejsce zamieszkania, przeprowadzając się do Bydgoszczy do dzielnicy Szwederowo.

Po święceniach kapłańskich ks. B. Wojtuś został skierowany jako wikary do parafii św. Mikołaja w Czeszewie nad Wartą (1961-1964 r.). Kolejnym miejscem pracy, tylko na kilka miesięcy, stała się parafia św. Marcina w Jarocinie. Po trzech latach pracy wikariuszowskiej kard. S. Wyszyński skierował ks. B. Wojtusia na studia specjalistyczne z zakresu teologii moralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Wykładowca i rektor seminarium

Po studiach doktoranckich, w 1971 r., rozpoczął pracę w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Prymas powierzył mu funkcję archidiecezjalnego duszpasterza rodzin. W rok później został duszpasterzem służby zdrowia. Począwszy od 1972 r. przez kilka kadencji był członkiem Rady Kapłańskiej i jej sekretarzem. Później przez kilka lat wykładał teologię moralną w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie

W maju 1982 r. został mianowany rektorem Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie przez abpa J. Glempa. Stanowisko to objął po ks. bp Janie Nowaku.

24 .września 1988 r. papież Jan Paweł II prekonizował B. Wojtusia biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Nominat otrzymał stolicę tytularną Vassinassa. Sakry biskupiej udzielił mu kard. J. Glemp, prymas Polski, 8.10.1988 r. w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. W związku z wyniesieniem go do godności biskupiej prymas 1.01.1989 r. zwolnił go z obowiązków rektora, pozostawiając mu część zajęć dydaktycznych, między innymi wykłady ze spowiednictwa. Przez całą posługę biskupią był związany z Gnieznem.

SPRAWDŹ: Prymas prosi o modlitwę za ciężko chorego bp. Wojtusia

ag/Stacja7/arch. gnieźnieńska

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite