Nowy biskup pomocniczy w archidiecezji gnieźnieńskiej. Został nim proboszcz z Inowrocławia

Ks. Radosław Orchowicz, dotychczasowy proboszcz parafii św. Józefa w Inowrocławiu został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej - poinformowała w południe Nuncjatura Apostolska.

fot. parafiajozef.pl

Od 2011 roku ks. Orchowicz był proboszczem parafii św. Józefa w Inowrocławiu. Przez wiele lat w archidiecezji gnieźnieńskiej pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży. Biskup nominat ma 52 lata.

Kim jest nowy biskup?

Ks. Radosław Orchowicz urodził się 21 stycznia 1970 roku w Wysokiej. W miejscowym kościele NMP Różańcowej 8 lutego 1970 roku otrzymał sakrament chrztu świętego.

Reklama
Reklama

W Wysokiej skończył szkołę podstawową i naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym w Łobżenicy.

W latach 1988-1994 odbywał formację w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1994 roku z rąk abp. Henryka Muszyńskiego.

W latach 1994-1999 był wikariuszem parafii Świętej Trójcy w Strzelnie, a w latach 1999-2003 – wikariuszem parafii św. Wawrzyńca w Gnieźnie.

Reklama
Reklama

W latach 1998-2002 uczęszczał na Podyplomowe Studium Teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Duszpasterz młodzieży, a od 2011 roku proboszcz

W 2009 r. uzyskał tytuł doktora teologii na podstawie pracy przygotowanej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Bogdana Częsza pt. Opatrzność Boża wobec człowieka w ujęciu św. Bazylego Wielkiego.

W latach 2003-2011 pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży i pracował w wydziale katechetycznym kurii metropolitalnej w Gnieźnie.

Reklama

W 2011 roku został proboszczem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu.

Kapelan zakładu karnego w Inowrocławiu

W chwili powołania na biskupa pomocniczego pełnił jeszcze funkcję kapelana zakładu karnego w Inowrocławiu i wicedziekana dekanatu Inowrocław II.

Ks. Orchowicz był również członkiem rady programowej archidiecezjalnego studium pastoralnego dla kapłanów i rady ekonomicznej seminarium duchownego oraz wizytatora katechetycznego.

Zna język niemiecki.

kh, BP KEP/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę