Nasze projekty

„Naród polski się ostał, bo był przy nim Kościół”

– Polska utraciła swoją państwowość, ale to, że naród polski się ostał, to właśnie dlatego, że z tym narodem był bardzo blisko Kościół katolicki – powiedział abp Marek Jędraszewski, podsumowując temat 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, omawiany podczas 378. zebrania plenarnego KEP.

– Trudno przesądzić rolę Kościoła, gdy chodzi o to, co zrobił w czasach najbardziej trudnych w dziejach naszego narodu, to znaczy wtedy, kiedy Rzeczpospolita przestała istnieć i Polska jako państwo już nie istniało także na mapach politycznych Europy i świata – stwierdził metropolita krakowski.

– Polska utraciła swoją państwowość, ale to, że naród polski się ostał, to właśnie dlatego, że z tym narodem był bardzo blisko Kościół katolicki. Właśnie wtedy pojawiła się taka zbitka, że Polak to katolik, tymczasem protestant kojarzył się z Niemcami, a z prawosławiem Rosjanin – powiedział abp Jędraszewski.

Opisując rolę Kościoła, metropolita krakowski dodał: „Bardzo mocno rola Kościoła katolickiego wpisała się w utrwalenie tożsamości polskiego narodu, widać również poprzez świadectwo męczenników”. Hierarcha wskazał na bliskość duchownych z uczestnikami zrywów niepodległościowych oraz ich rolę w podtrzymywaniu nadziei.

Reklama
Reklama

Podczas 378. zebrania plenarnego KEP, biskupi wysłuchali okolicznościowego wykładu prof. Jana Żaryna pt. „Rola Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r.”


dg, BPKEP / Warszawa

KAI

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite