Nasze projekty

Na Jasnej Górze rozpoczęły się obrady biskupów diecezjalnych

Przygotowanie do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski oraz Światowych Dni Młodzieży to główne tematy obrad biskupów diecezjalnych, jakie rozpoczęły się dziś na Jasnej Górze. - Z pewnością będą poruszane też tematy bieżące, ale to zobaczymy już na sali - powiedział w rozmowie z KAI prymas Polski abp Wojciech Polak.

Pytany o stan przygotowań do jubileuszu chrztu Polski prymas powiedział, że ogólnopolskie świętowanie jubileuszu rozpocznie się 29 listopada w I niedzielę Adwentu. W archidiecezji gnieźnieńskiej, którą kieruje, już od 6 czerwca trwa nowenna 9 miesięcy przygotowujących do tego jubileuszu.

 

Główny akcent tych wydarzeń to przede wszystkim pogłębienie chrześcijańskiej tożsamości, ponowne odkrycie wartości chrztu oraz przeżywanie chrześcijańskiego powołania i wezwania do ewangelizacji, o czym będę chciał również przypomnieć jutro w homilii – zdradził abp Polak. Prymas Polski będzie jutro przewodniczył głównym uroczystościom ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.

Reklama

 

1050. rocznica chrztu Polski, to jak powiedział abp Polak, historyczne przypomnienie wydarzenia, które nas wprowadziło we wspólnotę ludów i narodów chrześcijańskich, ale – zaznaczył, że istotą obchodów jubileuszowych jest ożywienie chrześcijańskiej tożsamości. – W każdej parafii chcemy łączyć się duchowo z wydarzeniami centralnymi, jakie odbędą się w dniach 14-16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu. 3 maja na Jasnej Górze będzie miał miejsce akt zawierzenia Matce Bożej – zapowiedział.

 

Reklama

Pytany czy z tej okazji przyjedzie do Polski papież Franciszek, Prymas odparł: Papież przyjedzie do Krakowa. – To już wiemy na pewno., że przyjedzie do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Wszyscy oczekujemy Ojca Świętego właśnie tam – dodał.

 

– Jeżeli będzie taka sytuacja jak w Rio de Janeiro, gdzie Franciszek pojechał do Aparecidy, by pokłonić się Matce Bożej, to można mieć nadzieję, że również przyjedzie do Pani Jasnogórskiej, bo to jest nasze narodowe sanktuarium – powiedział KAI abp Polak.

Reklama

 


awo / Jasna Góra

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite