Nasze projekty

„My, polscy biskupi, pragniemy spłacić wobec Jana Pawła II swój dług wdzięczności”

Dzisiaj, kiedy dane nam jest obchodzić 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II Wielkiego, my, polscy biskupi, pragniemy spłacić wobec niego swój dług wdzięczności poprzez pamięć i modlitwę – mówił abp Marek Jędraszewski na rozpoczęcie Mszy św. w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, gdzie w niedzielę rozpoczęły się ogólnopolskie obchody 100-lecie urodzin Karola Wojtyły z udziałem polskich biskupów.

Centralne obchody 100-lecia urodzin Jana Pawła II z udziałem polskich biskupów trwają dwa dni.

Rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie. Drugim punktem był jubileuszowy koncert , jaki odbył się wieczorem w górnym kościele tego papieskiego sanktuarium. Wystąpili muzycy Vienna Morphing Orchestra pod dyrekcją Tomasza Wabnica oraz znakomici soliści Andreas Scholl (kontratenor), Sarah Traubel (sopran) oraz Ory Schneor (flet prosty). W programie usłyszeliśmy o m.in. utwory Mozarta, Bacha, Händla i Pergolesiego.

Dzisiaj, w poniedziałek obchody przeniosły się do Kalwarii Zebrzydowskiej oraz do Wadowic. Mszy św. sprawowanej w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach przewodniczy będzie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Mamy pełną świadomość tego, że jako Episkopat Polski wyrastamy z promieniowania jego osobowości. Podczas swego liczącego prawie 27 lat pontyfikatu mianował 75 jego członków. Znacząca ich część pełni jeszcze pasterską posługę w naszych diecezjach. Natomiast polscy biskupi mianowani przez późniejszych papieży – Benedykta XVI i Franciszka – wzrastali jako księża świetle jego nauczania, a jeszcze bardziej w cieple jego żarliwości o chwałę Boga i o dobro Kościoła. Czujemy się zatem szczególnie głęboko wezwani do tego, aby wspólnie wysławiać Boga za to wszystko, co na polskiej ziemi, a także na wszystkich kontynentach świata w zbawczych planach swej Opatrzności zechciał On dokonać przez Piotrową posługę św. Jana Pawła II Wielkiego. Stąd wynika nasze dzisiejsze uroczyste zgromadzenie.

mówił wczoraj w Krakowie abp Jędraszewski.

Św. Jan Paweł II był wielkim darem Boga dla Polski, Europy, Świata i Kościoła. Ewangelijne ziarno wrzucone przez niego na glebę ludzkich serc potrzebuje jeszcze dużo czasu, aby znaleźć należne mu miejsce w ludzkich sercach; aby wydać dojrzalszy plon.

Reklama

powiedział dziś w Wadowicach abp Gądecki.

Uroczystości związane z obchodami 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II miały być połączone z obradami plenarnymi Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej, ale z powodu objęcia kwarantanną Sekretariatu KEP, który jest odpowiedzialny za organizację obrad, Przewodniczący Episkopatu wraz z Prezydium podjął decyzję o przełożeniu zebrania plenarnego na koniec czerwca.

ad, Biuro prasowe arch. Kraków/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite