Nasze projekty

MSZ: liczba uczestników ŚDM zależna od sytuacji w Europie

Ostateczna liczb uczestników Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) będzie zależeć od sytuacji w Europie – stwierdził tuż po rozmowach w Watykanie minister Witold Waszczykowski. Musimy wziąć pod uwagę także zagrożenie terrorystyczne – zaznaczył szef MSZ w rozmowie z dziennikarzami.

Podczas kończącej się dziś dwudniowej wizyty minister Waszczykowski spotkał się w Watykanie m.in. z sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem, sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Paulem Gallagherem oraz kard. Stanisławem Ryłką, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Rozmowy dotyczyły m.in. aktualnych zagadnień polityki międzynarodowej, współpracy między Polską a Stolicą Apostolską oraz przygotowań do ŚDM. „Wspominałem, że Polska jest jednym z ostatnich katolickich krajów w Europie, krajem, który stara się zachować wartości katolickie, tradycyjne, rodzinne, co przez Stolicę Apostolską jest doceniane” – powiedział minister.

Pytany o program wizyty papieża Franciszka w Polsce, szef polskiej dyplomacji stwierdził, że jest on już właściwie dopięty. Zaznaczył przy tym, że w tej sprawie trzeba poczekać na komunikat strony kościelnej, która jest gospodarzem wizyty.

Reklama
Reklama

Odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa podczas ŚDM w Krakowie, min. Waszczykowski wskazał, że należy się liczyć także z różnymi zagrożeniami. „Europa jest nękana ciągle przez akty terroryzmu więc musimy to wziąć pod uwagę i zabezpieczyć się przed takimi wydarzeniami” – dodał.

Szef MSZ przyznał, że także kwestie wizowe mogą być problemem jeśli nie będzie można zidentyfikować tych, którzy chcą przyjechać. „Wszyscy ci, którzy będą mieli poświadczenie, rekomendację społeczności chrześcijańskiej w danym kraju, regionie, tę wizę otrzymają bez opłat” – zadeklarował Waszczykowski.

Nie wykluczył, że w związku z dwoma ważnymi wydarzeniami, które czekają Polskę w lipcu – szczytem NATO i ŚDM – zostaną wprowadzone specjalne kontrole na granicach.

Reklama
Reklama

Minister spaw zagranicznych poinformował, że można spodziewać się ok. 2-2,5 mln zagranicznych uczestników ŚDM ale, jak dodał, wszystko zależy od sytuacji jaka będzie panowała w Europie. „Jeśli okaże się, że sytuacja jest napięta w wyniku np. kolejnej fali emigrantów bądź w wyniku jakichś akcji terrorystycznych, to oczywiście może to zniechęcić wielu pielgrzymów do przyjazdu” – ocenił polityk.

Poinformował też, że podczas rozmów w Watykanie nawiązał też do niedawnego spotkania papieża z prawosławnym patriarchą Moskwy i Wszechrusi, Cyrylem, bo Polska leży na styku katolicyzmu i prawosławia. „Wszyscy są pełni nadziei i optymizmu, że to może wpłynąć nie tylko na dialog międzyreligijny ale, być może, na pewne miarkowanie przywódców politycznych Rosji” – stwierdził Waszczykowski

W polskiej delegacji znajdzie się także szefowa kancelarii premiera Beata Kempa oraz pełnomocnik rządu ds. ŚDM Paweł Majewski.

Reklama

tk / Rzym

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę