Nasze projekty

„Mocni w Duchu” odebrali nagrodę Totus Tuus. Za ewangelizację z wykorzystaniem mediów

Liderzy wspólnoty "Mocni w Duchu" odebrali nagrodę Totus Tuus medialny im. bp. Jana Chrapka za działalność ewangelizacyjną z wykorzystaniem telewizji i mediów społecznościowych.

fot. Dzieło Nowego Tysiąclecia/Twitter

Nagrody wręczono podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Wyróżnienia „Totus Tuus” są przyznawane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia z okazji Dnia Papieskiego.

Kim są „Mocni w Duchu”?

Wspólnota „Mocni w Duchu” to największa wspólnota ewangelizacyjna w archidiecezji łódzkiej. Na regularne spotkania przychodzi około 300 osób, ale grupę tworzy 500, z czego 240 osób zaangażowanych jest w 30 różnych posługach (ewangelizacyjnych i modlitewnych).

Wspólnota realizuje swoje zadania w ramach ewangelizacyjno-formacyjnego Centrum „Mocni w Duchu”. Dzieła prowadzone przez „Mocnych w Duchu” wzajemnie się przenikają i uzupełniają, tworząc całość zarówno formacyjną, jak i ewangelizacyjną. Trzon każdego dzieła tworzą pracownicy „Mocnych w Duchu”, którzy odpowiadają za poszczególne dzieła, a jednocześnie koordynują pracę wolontariuszy.

Reklama

W centrum pracuje obecnie dwudziestu pracowników. Duchowość, którą propaguje Wspólnota we wszystkich dziełach jest połączeniem modlitwy charyzmatycznej z duchowością ignacjańską.

Wspólnota powstała w 1987 r. z inicjatywy o. Józefa Kozłowskiego SJ (1951-2003), wieloletniego duszpasterza akademickiego, katechety i opiekuna grup Odnowy w Duchu Świętym. Jezuita założył łódzkie Centrum w odpowiedzi na potrzeby wspólnot Odnowy w Duchu Świętym w całym kraju. Do dziś jest ciepło wspominany.

Reklama

„To Duch Święty zachęcał go, aby utworzył zespół”

Człowiek, który nie posiadał kompletnie słuchu muzycznego. Ale miał słuch wewnętrzny, to Duch Święty zachęcał go, aby utworzył zespół, razem z którym będzie ewangelizował. O. Józef widział wielkie znaczenie muzyki i śpiewu w dziele ewangelizacji – tak do dziś mówią o jezuickim duszpasterzu członkowie wspólnoty.

Ojciec Kozłowski odszedł w opinii świętości i tak został przez wielu z nas zapamiętany – jako święty człowiek – mówią dziś ewangelizatorzy. Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia jego procesu beatyfikacyjnego.

To on zawierzył całe Centrum oraz wszystkie osoby, które kiedykolwiek to miejsce odwiedzą, Jezusowi i Maryi. Jego modlitwa jest też naszą modlitwą: 'Panie spraw, aby z tych, których mi dałeś, nikt nie zginął’ – podkreślają.

Reklama

Przez wiele lat założone przez o. Kozłowskiego Centrum nosiło nazwę Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym, ale w 2017 r. zmieniło nazwę na „Mocni w Duchu” dlatego, że większość działań ewangelizacyjnych w Polsce i na świecie kojarzonych były z nazwą wspólnoty i zespołu muzycznego „Mocni w Duchu”. Również ilość i wielkość dzieł, które Centrum prowadzi, przemawiało za zmianą nazwy. Formalnie dzieło jest zarejestrowane jako jednostka lokalna parafii oo. jezuitów w Łodzi.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę