Nasze projekty

7 tysięcy pielgrzymów z ponad 170 szkół im. Jana Pawła II przybyło na Jasną Górę

Rodzina szkół im. Jana Pawła II od 25 lat integruje uczniów z całej Polski oraz promuje nauczanie papieża Polaka. Członkowie Rodziny spotkali się licznie na pielgrzymce w jasnogórskim sanktuarium. Modlitwie przewodniczył ich opiekun duchowy, bp Marek Solarczyk.

fot. Jasna Góra News /Twitter

Zachęta do wdzięczności za dar życia

Mszy św. przed jasnogórskim Szczytem przewodniczył bp Marek Solarczyk, opiekun duchowy Rodziny Szkół Papieskich. Przypomniał on, że w 16 października obchodzimy 45. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową św. Jana Pawła II.

W swoich pierwszych słowach jako Papież prosił, żebyśmy się „nie bali otworzyć drzwi naszych serc dla Chrystusa”. Bp Solarczyk zwrócił uwagę, że jest to wezwanie wciąż aktualne, podobnie jak hasło tegorocznej pielgrzymki oraz Dnia Papieskiego, ”Cywilizacja Życia”. To wielka zachęta do wdzięczności Bogu za dar życia – mówił bp Solarczyk.

„Abyście byli dla innych świadectwem”

Kaznodzieja przypomniał też postać bł. Carlo Acutisa, którego wspomnienie obchodzimy w Kościele właśnie 12 października.

Reklama

Jako bardzo młody człowiek odznaczał się wrażliwością i odpowiedzialnością. Deklarował, że zrobi wszystko, by każdego dnia być blisko Boga i, że dla niego „Eucharystia jest autostradą do nieba”. Ten młody chłopak dawał świadectwo, że Bóg jest. Wam też tego życzę, abyście dla innych byli świadectwem – zachęcał duszpasterz Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II.

Jan Paweł II – patron wielopokoleniowy

Przyjeżdżamy na Jasną Górę, żeby wyrazić naszą pamięć o św. Janie Pawle II i chcemy pokazać, że mamy go w sercu – powiedział Maksymilian Szypta z Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Głojscach.

Kamila Przybyło ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Wodzisławiu Śląskim zaznaczyła, że dla niej to wielka duma trzymać w rękach sztandar szkoły z wizerunkiem papieża Polaka. Jej koleżanka z klasy Zuzia Fidela zauważyła, że dla niej Święty Patron jest autorytetem i osobą „wielopokoleniową”, bo jak tłumaczyła potrafił rozmawiać z młodymi i osobami starszymi.

Reklama

To bardzo duże przeżycie zobaczyć tłumy ludzi, których łączy św. Jan Paweł II. Jestem tutaj pierwszy raz i chciałem poznać Sanktuarium, które papież odwiedzał. On zrobił dużo dobrego dla Polski i Kościoła i właśnie tej głębokiej wiary chciałbym się od niego uczyć – powiedział z Adam Oleksy ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Wodzisławiu Śląskim. Maciej Augustyniak ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Jana Pawła II w Skierniewicach zaznaczył, że święty jest dla niego inspiracją w każdej życiowej sytuacji.

Rodzina Szkół Jana Pawła II wciąż się rozwija

Inicjatywa utworzenia Rodziny Szkół im. Jana Pawła II zrodziła się w Radomiu, w tamtejszym Zespole Szkół Integracyjnych, w roku 1998. Dziś coraz liczniej powstają diecezjalne Rodziny Szkół Jana Pawła. Rodzinne współdziałanie daje członkom możliwość wspólnego pogłębiania wiary, wymiany doświadczeń i szansę na poznawanie regionalnych kultur.

Pamiętamy o ważnych rocznicach związanych z naszym patronem, takim jak dzień wyboru św. Jana Pawła II na papieża, jego rocznicę urodzin, czy śmierci, ale są też ogólnopolskie inicjatywy, które nas jednoczą – powiedział Jan Rychlicki, przewodniczący Społecznej Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Reklama

Dodał, że dzięki zebranym środkom wybudowali szkołę w Togo w zachodniej Afryce i że cały czas pojawiają się placówki, które obierają sobie za patrona właśnie papieża Polaka.

Jak powiedział Jan Rychlicki, mottem spotkania jest tradycyjnie hasło Dnia Papieskiego. W tym roku hasło „Cywilizacja życia” i ma przypominać nauczanie Jana Pawła II, który apelował o ochronę życia od poczęcia, do naturalnej śmierci.

Cywilizacja, tempo życia, świat wartości, który przeżywa kryzys nie pomaga młodym w wyborze bezpiecznej drogi do zbawienia, dlatego teraz bardzo ważne zadanie stoi przed pedagogami, aby o tym, co ważne, przypominali – powiedział Jan Rychlicki.

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę