Nasze projekty

Ministerstwo Środowiska zachęca do eko-świąt

Nie kupować na zapas, do sklepu wziąć swoją trobę - to tylko niektóre z zasad, które promuje Ministerstwo Środowiska. Resort zachęca do świąt zgodnych z naturą.

Dla spóźnialskich, którzy nie zdążyli jeszcze wybrać prezentu ma propozycje – lepiej kupić coś z jedzenia – dżem, kawę czy czekoladę zamiast nietrafionego podarunku, który może wylądować w śmietniku. Można też wykonać prezent samodzielnie, np. zrobić szalik na drutach lub wydrukować zdjęcia i wkleić je w ozdobną ramkę.

Kupując zabawki na baterie, warto dokupić akumulatory lub ładowarkę. Rzeczniczka Ministerstwa Środowiska Katarzyna Pliszczyńska zachęca też do kreatywnego pakowania prezentów. „Nie musimy używać jednorazowych opakowań. Można wykorzystać rzeczy, które już mamy w domu albo sam prezent. Jeżeli chcemy sprezentować teściowej piękny obrus możemy go użyć jako opakowania do innego prezentu i np. do zastawy stołowej i tym samym mamy dwa w jednym i zero śmieci.” – mówi.

W domu lepiej postawić żywą choinkę, ale z polskich legalnych źródeł. Przy kupnie drzewka można sprawdzić czy sprzedawca ma świadectwo potwierdzające jego legalne pochodzenie. Dekoracje na choinkę też mogą być ekologiczne. „Własnoręcznie wykonane ozdoby są nie tylko oryginalne, ale przede wszystkim przyjazne środowisku.” – czytamy na stronie restortu. Do ich przygotowania można zaangażować dzieci i wykonać np. gwiazdę ze słomy, ozdoby z suszonych plasterków owoców, orzechów, pierniczków czy masy solnej. Dzięki temu unikniemy kupowania plastikowych ozdób, które po wyrzuceniu będą zaśmiecać środowisko przez wiele lat.

Reklama

Resort zachęca, żeby zwracać uwagę na humanitarne traktowanie karpi. Nie należy kupować żywych ryb bez świadectwa pochodzenia, przy zakupach najlepiej sprawdzić w jakich warunkach są przechowywane, sprzedawane i transportowane.


Natalia Żyto/ IAR/buch

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite