Mieszkańcy Żywca po raz 409. pielgrzymują na Jasną Górę
Kilkudziesięciu pielgrzymów wyruszyło w drogę na Jasną Górę z Żywca. Idą oni po raz 409. w jednej z najstarszych pielgrzymek jakie docierają do Częstochowy. Po raz pierwszy, ze względu na obostrzenia epidemiczne, pątnicy żywieccy idą w jednej grupie.
Polub nas na Facebooku!
Organizatorzy zastrzegli, że nie są w stanie w tym roku zapewnić pielgrzymom noclegów, dlatego warunkiem uczestnictwa w pielgrzymce było potwierdzenie zorganizowania sobie noclegów na trasie.
Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 29 sierpnia. Tego dnia z Żywca wyruszy grupa autokarowa, by do nich dołączyć. O godzinie 13.00 na Jasnej Górze odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Pindla, a po niej Droga Krzyżowa.
W 1608 r. w Żywcu powstało Bractwo Różańca Świętego. Trzy lata później wspólnota zorganizowała pierwszą pielgrzymkę do Częstochowy. O początkach Pielgrzymki Żywieckiej wspomniano po raz pierwszy w „Dziejopisie Żywieckim” Andrzeja Komonieckiego. Autor dzieła, który od 1686 r. był kolejno burmistrzem i wójtem Żywca, sam organizował kolejne pielgrzymki na Jasną Górę.
Żywieccy pielgrzymi zmierzają zazwyczaj w trzech grupach. Pierwsza wyrusza 23 sierpnia po uroczystej Mszy w żywieckiej konkatedrze. Ma do przejścia ok. 170 km. W drugiej, zwanej tradycyjną (65 km) i wyruszającą 26 sierpnia, idą pielgrzymi, którzy wcześniej dojeżdżają koleją do Myszkowa. Dopiero od tego miasta rozpoczynają swą pieszą wędrówkę, idąc szlakiem sanktuariów maryjnych przez Leśniów, św. Annę i Gidle. Trzecia grupa obejmuje pielgrzymów, którzy udają się do Częstochowy autokarami.
ah, KAI/Stacja7