Nasze projekty

Małżeństwa w czasie epidemii. „Kryzysy to wynik braku komunikacji”

"Kryzysy były, są i powiem więcej, są potrzebne do tego, by małżonkowie wzrastali w tej miłości. Ale z drugiej strony pandemia pokazała, że wiele małżeństw przeżywa kryzys i nie zawsze potrafi sobie z nim poradzić" – mówi dr Kamila Rzepka z Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej.

W piątek 19 marca papież Franciszek zainaugurował Rok Rodziny „Amoris Laetitia – radość miłości”. Ten czas ma być okazją do pogłębionej refleksji nad ewangeliczną wizją rodziny oraz wartością ludzkiego życia. Mówiła o tym w Radiu Plus Radom Kamila Rzepka z Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej.

Wyjaśniła, że choć kryzysy „są potrzebne do tego, by małżonkowie wzrastali w miłości”, to „pandemia pokazuje, że wiele małżeństw przeżywa kryzys i nie zawsze potrafi sobie z nimi poradzić„.

W Radomiu działa Specjalistyczna Poradnia Rodzinna „Domowe Ognisko”. Tylko w 2020 r. odbyło się tu 636 porad dla małżeństw. Dodatkowo ponad setki porad udzielono przez telefon lub internet. Z pomocy Poradni skorzystało 328 osób, w tym 53 małżeństw i 18 rodzin. Przeprowadzono 122 terapii indywidualnych i 18 terapii rodzinnych.

Reklama
Reklama

Głównymi problemami, z którymi spotykali się specjaliści była m.in. niewłaściwa komunikacja między małżonkami oraz rodzicami a dziećmi.

Do Poradni zgłaszają się małżeństwa, które w czasie kwarantanny przebywały ze sobą przez 2 czy 3 tygodnie i stwierdzały, że nie mają o czym ze sobą rozmawiać. To problemy wynikające z braku komunikacji. Wyzwaniem dla nas jest wspieranie małżonków w uczeniu się na nowo tych relacji. Nigdy nie jest za późno, by uczyć się, patrzeć na drugą osobę jako dar, a nie tylko przez pryzmat robienia zakupów czy opłacania rachunków – powiedziała Kamila Rzepka.

Jej zdaniem, praktyka pokazuje, że ten problem dotyczy wszystkich małżeństw, tych z małym stażem, ale i tych, które przeżywają etap tzw. „pustego gniazda”, a więc „tych związków, kiedy dzieci wyprowadzają się z domu, idą na studia lub zakładają swoje rodziny, a ich rodzice przestają ze sobą rozmawiać, bo nie pielęgnowali swoich więzi i komunikacji między sobą”. Dlatego tak ważne jest, by zawsze, nie tylko z racji trwającego Roku Rodziny, wykorzystać każdą chwilę na pogłębianie relacji w małżeństwie, rodzinie. Cieszymy się, że papież Franciszek zachęca do pogłębiania właśnie tych relacji w małżeństwach – powiedziała doradczyni rodzinna.

Reklama
Reklama

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna „Domowe Ognisko” w Radomiu funkcjonuje w ramach Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Radomiu. Ma na celu pomagać osobom, małżeństwom i rodzinom w wychodzeniu z kryzysowych sytuacji. Można tu uzyskać wsparcie psychologiczne, pedagogiczne i prawne, a także skorzystać z terapii indywidualnej, małżeńskiej, rodzinnej czy wziąć udział w spotkaniach grup wsparcia. Poradnia organizuje także kursy, szkolenia i konferencje, ukazujące wartość małżeństwa i rodziny w perspektywie dobra małżonków, dzieci i krewnych.

Główne problemy, z jakimi spotykali się poszczególni specjaliści to niewłaściwa komunikacja między małżonkami oraz rodzicami a dziećmi; uzależnienia od alkoholu, narkotyków, hazardu, Internetu; przemoc fizyczna, ekonomiczna, psychiczna, seksualna wobec współmałżonka, dzieci, czy też nieradzenie sobie ze stresem oraz problemy związane z przebywaniem w domu w czasie epidemii COVID-19.

CZYTAJ TAKŻE: Niespokojne sny miłości. Litania rodzica do św. Józefa

Reklama

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę