Nasze projekty

„Ludzie, nie bądźcie obojętni na zło”. Prezydenci Polski, Niemiec i Izraela oddali hołd ofiarom powstania w getcie

"Pochylamy dzisiaj nisko głowę przed bohaterami powstania w getcie, wszystkimi, którzy przeciwko nienawiści walczyli o swoją godność" - powiedział prezydent Polski Andrzej Duda, podczas uroczystości upamiętniających 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

fot. Kancelaria Prezydenta RP/ facebook.com (print screen)

80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim wizytę w Polsce złożyli prezydent Państwa Izrael Isaac Herzog oraz prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank–Walter Steinmeier. Wspólnie z prezydentem Polski wzięli dziś udział w głównych obchodach rocznicy na pl. Bohaterów Getta Warszawskiego w Warszawie.

„Ludzie, nie bądźcie obojętni na zło”

Jako pierwszy głos zabrał Marian Turski – polski historyk, dziennikarz i działacz społeczny pochodzenia żydowskiego. Musimy się przeciwstawić antysemityzmowi, łamaniu praw człowieka, agresji na ziemi sąsiada, zakłamywaniu historii, nieposzanowaniu interesów i woli mniejszości – podkreślił.

Opowiadając historię swojego życia przyznał, że z obozu zagłady uratowali go żołnierze armii sowieckiej, którym był wdzięczny przez całe życie. Dodał, że nie może być jednak obojętny wobec tego, co dzieje się dziś na Ukrainie. Czy mogę milczeć, gdy dzisiaj rosyjska armia dokonuje agresji na sąsiada i zaboru jego ziem? Czy mogę milczeć, gdy rakiety rosyjskie niszczą infrastrukturę ukraińską, szpitale, domy, zbytki kultury i powodując wzrost śmiertelności i obniżenie wieku życia setek tysięcy cywilów? Czy mogę milczeć, gdy widzę los Buczy? Wiem, jak Niemcy unicestwili polski Michniów, białoruski Chatyń… – wyliczył Turski.

Reklama

Wspomniał również słowa Marka Edelmana, który powtarzał, że nie ma ważniejszej wartości niż życie ludzkie. A gdy się już ma życie, najważniejsza jest wolność i często dla wolności znów przychodzi oddawać życie – stwierdził. Ludzie, nie bądźcie obojętni na zło. Ludzie, bądźcie czujni. Nienawiścią bardzo łatwo zgromadzić popleczników. Czy jednak nie przyniesie ona zguby mnie, tobie, wam, naszym dzieciom i wnukom? Dlatego tych, którzy sieją nienawiść – oskarżam – zakończył.

CZYTAJ: „Bardzo trudno uwierzyć we własną śmierć bez sensu”. Wspomnienia Marka Edelmana z Getta Warszawskiego

„Niemieccy naziści, zmiażdżyli tamtą Rzeczpospolitą”

Następnie głos zabrał prezydent Polski Andrzej Duda, który podkreślił, że uczestnicy powstania w getcie są przykładem męstwa, bohaterstwa i odwagi. Przypomniał, że Rzeczpospolita była w tamtym czasie państwem, w którym mieszkali ludzie różnych narodowości. Warszawa była wtedy wielkim miastem, największym w Polsce. Była drugim po Nowym Jorku największym skupiskiem Żydów, tutaj w stolicy mieszkało 350 tysięcy polskich obywateli narodowości żydowskiej. To było wtedy państwo, w którym społeczność żydowska razem z Polakami i innymi narodowościami, żyła od prawie tysiąca lat, pod jednym dachem – powiedział, dodając, że 1939 roku wszystko się zmieniło.

Reklama

Niemieccy naziści, zmiażdżyli tamtą Rzeczpospolitą nie tylko pod względem politycznym i państwowym, ale też społecznym, dokonując dramatycznego rozcięcia społeczeństwa. Zniewolili wszystkich, a spośród tych zniewolonych oznakowali i wydobyli tych, którzy byli częścią narodu żydowskiego, polskimi Żydami – wyjaśnił Andrzej Duda, dodając, że bohaterowie walki w getcie warszawskim są bohaterami Izraela oraz wszystkich Żydów na całym świecie, a także bohaterami Polski.

Pochylamy dzisiaj nisko głowę przed bohaterami powstania w getcie, przed wszystkimi, którzy przeciwko nienawiści walczyli o swoją godność. Uczestnicy powstania w getcie są niegasnącym przykładem męstwa, bohaterstwa, są symbolem odwagi, godności i męstwa jak lwy. (…) Każdy, kto sieje nienawiść, kto depcze drugiego człowieka, depcze po grobach bohaterów powstania w getcie warszawskim, depcze groby pomordowanych Żydów, depcze groby wszystkich, którzy pomagali wtedy prześladowanym i pomordowanym, depcze groby sprawiedliwych wśród narodów świata z Polski i ze wszystkich krajów na świecie – podsumował prezydent.

Reklama

„Stoję dzisiaj przed państwem i proszę o przebaczenie”

Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank–Walter Steinmeier podkreślił, że chyli dziś czoła przed odważnymi bohaterami getta. Straszliwe zbrodnie, które Niemcy tutaj popełnili, napawają mnie głębokim wstydem. Jednocześnie wdzięcznością i pokorą napawa mnie fakt, że mogę uczestniczyć w obchodach, jako pierwsza głowa państwa niemieckiego – przyznał. Jestem tu dziś, aby powiedzieć, że my Niemcy jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności, a także misji, jaką pozostawili nam ocalali. Przyjmujemy tę misję – zapewnił.

Dodał, że zbyt mało sprawców zbrodni zostało po wojnie pociągniętych do odpowiedzialności. Stoję dzisiaj przed państwem i proszę o przebaczenie za zbrodnie, które Niemcy tu popełnili – powiedział prezydent Niemiec podkreślając, że pragnie kultywować „cudowne dzieło pojednania i ponieść je w przyszłość”.

Najważniejsza nauka, jaka płynie z naszej historii to: nigdy więcej – nigdy więcej obłędu rasistowskiego, nigdy więcej rozpętanego nacjonalizmu, nigdy więcej barbarzyńskiej wojny napastniczej. Nigdy więcej! Na tym opiera się nasza wspólna Europa – mówił.

Chóralne zespoły dziecięco–młodzieżowe z Polski i Izraela wykonały Pieśń partyzantów żydowskich – Zog nit kej mol. W południe dla uczczenia pamięci bohaterów zrywu w Warszawie zawyły syreny i rozdzwoniły się dzwony kościelne.

W uroczystości wzięły udział delegacje z kilkadziesiąt innych krajów, które reprezentowały związki wyznaniowe, gminy żydowskie i instytucje upamiętniające Holokaust, a także politycy z różnych krajów.

„Niemcy mordowali Żydów w sposób absolutnie bestialski”

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty przed tablicą Pamięci Żołnierzy Okręgu Armii Krajowej Warszawa-Miasto. W swoim wystąpieniu podkreślił ważną rolę Polek i Polaków podczas Powstania w Getcie Warszawskim. Polscy żołnierze Armii Krajowej oddawali swoje życie. Im również należy się hołd. To walka w sprawie, która również dla nich była najważniejsza. Żydzi stanowili część społeczeństwa, część całego społeczeństwa polskiego, w czasie drugiej wojny światowej. Dlatego w tamtej nierównej walce, pomagali również nasi polscy żołnierze. Wcześniej pomagali przetrwać Żydom w getcie warszawskim, a później w czasie, kiedy powstanie wybuchło, próbowali im pomóc – podkreślił.

Dodał, że tak zginęli Eugeniusz Morawski ps. Młódek oraz Józef Wilk ps. Orlik, podczas akcji wysadzenia muru getta przy ul. Bonifraterskiej w Warszawie, która miała na celu stworzenie drogi ucieczki.

Niemcy mordowali Żydów w sposób absolutnie bestialski, barbarzyński i okrutny to była prawdziwa otchłań piekła. Chciałbym złożyć hołd wszystkim którzy przerwali milczenie świata. Prawda musi przebić się do świadomości współczesnego świata, prawda o tych dniach. Ta prawda to również prawda o bohaterstwie Armii Krajowej. To właśnie chłopcy i dziewczęta, kobiety i mężczyźni Armii Krajowej dali świadectwo najwyższej próby bohaterstwa i walki o wolność, prawdę i dobro. Dobro, o które było tak trudno w tamtych bestialskich czasach, które stworzyła III Rzesza niemiecka. Tę prawdę też trzeba bardzo głośno powiedzieć. Bo jest ona dzisiaj zakłamywana. Prawda i zadośćuczynienie muszą stanowić fundament lepszego życia, lepszego świata, fundament dobra, fundament człowieczeństwa – podsumował premier Polski.

Dzisiejsze obchody zostaną zwieńczone udziałem prezydentów wraz z małżonkami w uroczystym koncercie „Pamięć i przyszłość”, który odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

ZOBACZ TEŻ: „Nie było żadnej nadziei”. 80. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. Było jednym z pierwszych po zakończeniu kampanii wrześniowej, masowym wystąpieniem przeciwko okupacji niemieckiej. Walczący nie mieli nadziei na zwycięstwo, a mimo to zaskoczyli swym oporem siły niemieckie, skierowane do likwidacji getta. Powstańcy stali się symbolem oporu ludności żydowskiej wobec niezwykle represyjnych działań władz niemieckich. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. W nierównej walce kiepsko uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. Powstanie trwało niespełna miesiąc, a jego tragicznym zakończeniem było wysadzenie 16 maja 1943 r. przez Niemców Wielkiej Synagogi na Tłomackiem.

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę