Nasze projekty

Dziś debata z cyklu „Pro tempore”. O potrzebie transcendencji w kulturze współczesnej [TRANSMISJA]

O kulcie i kulturze porozmawiają goście lutowej debaty z cyklu "Pro tempore. Dialog nauk". Spotkanie odbędzie się w czwartek 23 lutego o godz. 16:00 w sali konferencyjnej na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Debatę będzie można zobaczyć również online

„Na początku lat 80. XIX stulecia Fryderyk Nietzsche zwiastował ustami „człowieka oszalałego”, że oto ludzie zabili Boga i choć jeszcze nie uświadomili sobie tego czynu, już zaczynają spadać „i w tył, i w bok, i w przód, we wszystkich kierunkach”, bo unicestwili zasadę dawnego porządku świata. Sześćdziesiąt lat później, w dobie najbardziej krwawej i niszczycielskiej z dotychczasowych wojen, Tomasz Mann uczynił postać diabła surowym sędzią kultury, ogłaszającym, że „z chwilą, gdy kultura odpadła od kultu, sama siebie kultem czyniąc, jest już tylko odpadkiem i cały świat jest nią […] zmęczony i przesycony” – przypominają organizatorzy.

W jakiej mierze te dwa głośne osądy ujawniają prawdę o kulturze XX i XXI wieku? Jak odnosi się ona do kultu religijnego: obojętnie, wrogo, przyjaźnie, z tęsknotą? Jakie kulty odziedziczyła, a jakie wytworzyła sama? Z czego wynikają i dokąd prowadzą podejmowane przez nią próby sakralizacji? Czy są one wyrazem niezbywalnej potrzeby transcendencji?

O tym porozmawiają goście debaty z cyklu „Pro tempore – dialog nauk” pt. „Kult i kultura. O potrzebie transcendencji w kulturze współczesnej”. W spotkaniu wezmą udział badacze z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego: dr Ivan Dimitrijević, filozof; bp dr hab. Michał Janocha; prof. ucz., historyk sztuki, oraz prof. dr hab. Paweł Stępień, literaturoznawca.

Reklama

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 23 lutego, w godzinach 16:00-17:15 w sali konferencyjnej na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 72 (Biała Willa) oraz dostępne będzie na kanale YouTube Akademii Katolickiej w Warszawie.

Cykl debat „Pro tempore. Dialog nauk” organizują Akademię Katolicką w Warszawie oraz Komitet Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.

kh, archwwa.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę