Nasze projekty

Ks. Studnicki: Kościół, dzięki swoim działaniom, powoli, nie bez oporów, staje po stronie skrzywdzonych

Episkopat otrzymał propozycję powołania wraz z komisją ds. pedofilii wspólnego zespołu, który zbada akta kościelne. "Propozycja zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej" - powiedział w poniedziałek ks. Piotr Studnicki, dyrektor Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

fot. Episkopat Polski/ Flickr

W czasie konferencji prasowej w trakcie międzynarodowej konferencji poświęconej ochronie małoletnich w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej, ks. Studnicki został zapytany o możliwość powołania wspólnego – z Państwową Komisją ds. Pedofili – zespołu do zbadania akt kościelnych.

Komisja zaproponowała Episkopatowi powołaniu wspólnego zespołu, który przeanalizowałby akta zakończonych spraw prowadzonych w diecezjach, dotyczących wykorzystania seksualnego dzieci poniżej lat 15.

„Właścicielem akt jest Stolica Apostolska”

Nie było czasu, żeby spokojnie porozmawiać na ten temat. Na pewno ta propozycja Państwowej Komisji zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej – powiedział ks. Studnicki. Być może w trakcie wizyty ad limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią – dodał.

Reklama

Jak przypomniał, od 2001 roku właścicielem akt postępowań kościelnych jest Stolica Apostolska, do której należy ostateczna decyzja kto może mieć w nie wgląd.

Ks. Studnicki zaznaczył, że „w przypadkach współpracy z organami ścigania: prokuraturą, policją, sadami, Kościół może udostępniać akta w konkretnych postępowaniach, które się toczą”. Tutaj od chwili zniesienia sekretu papieskiego nie ma żadnej wątpliwości – podkreślił. Jednocześnie dodał, że w państwowa komisja ma inne kompetencje.

Ks. Studnicki zwrócił uwagę, że temat wykorzystania seksualnego małoletnich oraz ich ochrony poruszany jest do dwóch lat podczas każdego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

„Kościół – powoli, nie bez oporów – staje po stronie skrzywdzonych”

Kapłan zauważył, że temat wykorzystania seksualnego małoletnich oraz ich ochrony poruszany jest od ponad dwóch lat podczas każdego zebrania Episkopatu.

Nie mam wątpliwości, że biskupi pojadą na spotkanie z papieżem ze wspólnym doświadczeniem, które jest poruszane w czasie każdego zebrania, oraz ze świadomością liczby osób skrzywdzonych, które w ciągu ostatnich 2,5 roku zgłosiły to Kościołowi – powiedział ks. Studnicki.

Jak podkreślił, „Kościół, dzięki swoim działaniom – powoli, nie bez oporów – staje po stronie osób skrzywdzonych”. Za każdym takim zgłoszeniem jest historia osoby skrzywdzonej, jej zranienie, jej dramat, konsekwencje, które ponosi do dzisiejszego dnia – wskazał ks. Studnicki.

Reklama

„Odpowiedzialność – rozliczalność – przejrzystość”

Podczas konferencji o ochronie małoletnich w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej zaplanowano wykłady oraz panele dyskusyjne skupione wokół takich zagadnień jak: „odpowiedzialność – rozliczalność – przejrzystość”.

Uczestnicy konferencji pracują w grupach językowych, w których dzielą się informacjami o tym, jak wygląda ochrona małoletnich w poszczególnych krajach – zarówno w zakresie prewencji, jak i w sprawie pomocy pokrzywdzonym.

kh/PAP/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę