Nasze projekty

Komisja ds. pedofilii proponuje Episkopatowi powołanie wspólnego zespołu badawczego

Taka współpraca okazała się owocna w przypadku zakonu dominikanów, który powołał niezależną komisję świeckich i duchownych ekspertów - podkreśla Państwowa Komisja ds. Pedofilii, która zaproponowała Episkopatowi powołanie wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych.

fot. EPISKOPAT/FLICKR

„Podtrzymując opinię o konieczności zbadania akt spraw kanonicznych, Państwowa Komisja proponuje Konferencji Episkopatu Polski stworzenie wspólnej grupy badawczej. Jej zadaniem byłaby analiza akt zakończonych spraw prowadzonych w diecezjach, a dotyczących wykorzystania seksualnego dziecka poniżej lat 15” – informuje komisja.

List w tej sprawie został przekazany do przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz abp. Wojciecha Polaka – delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Taka współpraca okazała się owocna w sprawie dominikanina Pawła M.

„Propozycja Państwowej Komisji dotyczy powołania interdyscyplinarnego zespołu, składającego się z zaproponowanych przez stronę kościelną ekspertów z zakresu prawa kanonicznego oraz z przedstawicieli Państwowej Komisji mających doświadczenie w badaniu spraw dotyczących wykorzystania seksualnego dzieci” – czytamy.

Reklama

Jak podkreślono, taka współpraca okazała się owocna w przypadku zakonu dominikanów, który powołał niezależną komisję świeckich i duchownych ekspertów w sprawie przemocy seksualnej stosowanej przez jednego z zakonników wobec osób dorosłych. „Doświadczenia komisji dominikańskiej potwierdzają, że dopiero poznanie konkretnych spraw, zawierających opisy przestępstw i podjęte działania, umożliwią ocenę prawidłowości postępowania instytucji powołanych do pomocy pokrzywdzonym” – podkreśla komisja.

„To droga prowadząca do wyjaśnienia wątpliwości dotyczących działań i zaniedbań”

W komunikacie przypomniano, że komisja jest elementem systemu zgłaszania i badania przestępstw wykorzystania seksualnego dzieci i posiada prawo dostępu do dokumentów ich dotyczących z mocy powołującej ją ustawy.

„Prawnie kluczowa jest tu norma zadaniowa Komisji, której ustawowym celem jest: monitorowanie działań podejmowanych przez właściwe organy oraz organizacje i podmioty na podstawie wniosków i zawiadomień oraz zapewnienie szybkiej reakcji. Mowa tu m.in. o organach państwa oraz organizacjach pozarządowych, kościołach oraz związkach wyznaniowych, w tym kościelnych osobach prawnych w zakresie „zwalczania nadużyć seksualnych oraz działania umożliwiające pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców tych nadużyć” – informuje komisja.

Reklama

„Badanie sposobów reagowania w przeszłości różnych podmiotów i organizacji stanowi zasadniczy obszar działalności Państwowej Komisji. Jest to droga prowadząca do wyjaśnienia wątpliwości dotyczących działań i zaniedbań w tym zakresie” – wyjaśnia komisja.

kh/gov.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę