Nasze projekty

Ks. Sadłoń: Polacy się nie sekularyzują, ale indywidualizują religijnie

- W Polsce przez ostatnie 30 lat mamy bardziej do czynienia z procesem, który można określić jako "indywidualizacja religijności" - mówi ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK, który skomentował badania CBOS dotyczące religijności Polaków w ciągu ostatnich 20 lat. Wynika z nich, że 91% badanych deklaruje się, jako osoby wierzące, a odsetek osób niewierzących wynosi 8%.

Ks. Sadłoń podkreśla, że „niemal nie zmienił się odsetek Polaków, którzy uważają się za wierzących oraz nieznacznie wzrósł (do 8%) odsetek deklarujących się jako niewierzący”. Natomiast z niemal 60% do 47% zmniejszyła się liczba osób, które deklarują regularne praktykowanie swojej wiary. Ks. Sadłoń podkreśla, że spadek jest zauważalny przede wszystkim od 2005 roku – w tym czasie do 15% wzrósł odsetek osób deklarujących się jako niepraktykujący.

– W ciągu 30 ostatnich lat, polskie społeczeństwo podąża nieco odmiennym torem co zachodnie kraje. Jeśli więc procesy religijne na zachodzie można określić jako sekularyzacja, to w Polsce przez ostatnie 30 lat mamy bardziej do czynienia z procesem, który można określić jako „indywidualizacja religijności”. Nie oznacza ona prostego trendu osłabienia religijnego, ale raczej złożony proces dynamicznego kształtowania się tożsamości religijnej Polaków w zmieniających się warunkach kulturowych – podkreślił ks. Sadłoń.

Z badań CBOS wynika, że odsetek osób głęboko wierzących od 2008 roku pozostaje stabilny i wynosi 8%. Zestawienie deklaracji wiary i praktyk pokazuje, że 47% Polaków wierzy i praktykuje regularnie, a 37% wierzy, ale nie praktykuje regularnie.

Reklama

kh, ad/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę