Nasze projekty

Ks prof. Krzysztof Pawlina: Potrzebna jest służba nauki wobec świata

„Jako teologowie i naukowcy piszemy książki i robimy badania. To ważne, ale w tym momencie, w którym żyjemy potrzebna jest też służba nauki wobec świata, który nas otacza. Stąd próba zaproszenia innych dyscyplin nauki do rozmowy na tematy ważne dzisiaj. Nie chciałbym, byśmy byli stróżami zamkniętych ksiąg. To ważne, co opublikowano, ale to w pewnym momencie ma posłużyć społeczeństwu” - mówił w Poranku „Siódma9” ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie oraz pomysłodawca cyklu debat „Pro Tempore. Dialog nauk”.

Z inicjatywy Komitetu Nauk Teologicznych PAN, 22 stycznia startuje nowy cykl interdyscyplinarnych debat „Pro Tempore. Dialog nauk”. Rozeznałem się, że warto byłoby uruchomić rozmowę interdyscyplinarną na tematy ważne dla kraju, Kościoła i świata. Jako teologowie i naukowcy piszemy książki i robimy badania. To ważne, ale w tym momencie, w którym żyjemy potrzebna jest też służba nauki wobec świata, który nas otacza. Stąd próba zaproszenia innych dyscyplin nauki do rozmowy na tematy ważne dzisiaj. Nie chciałbym, byśmy byli stróżami zamkniętych ksiąg. To ważne, co opublikowano, ale to w pewnym momencie ma posłużyć społeczeństwu. Jeśli mamy wiele spraw, które są do omówienia, to wszystko toczy się na gruncie publicystyki zabarwionej emocjami. Czasami trudno mi oddzielić fakty od opinii. Niech nauka posłuży do wyrażania faktów, a nie emocji – tłumaczył.

Ks. prof. Pawlina przyznał , że ma wrażenie, iż świat, który nas otacza oraz toczące się debaty są czasami bardzo przykre. Nauka nie może patrzeć obojętnie na wydarzenia, które się toczą. Nauka szuka prawdy, ale i musi ją mówić. To powinno schłodzić wiele debat i dyskusji. Mówimy o pewnych faktach, wynikach badań. Podejmujemy kwestię wolności, której definicja jest bardzo rozmyta. Próbujemy sięgnąć do teologii, filozofii. Inaczej definiowaliśmy ją podczas zaborów, po II wojnie światowej, a inaczej po 1989 roku. Dzisiaj definiujemy ją jeszcze inaczej. Jeśli teologia jest szukaniem prawdy, to nie może stać z boku i produkować artykułów, które niewiele służą, albo zajmować się bezpiecznymi tematami. Powinno się wziąć pewne tematy w rękę i usiąść do rozmowy. Moim pragnieniem jest to, by ta debata rozpoczęła dyskusję, że można inaczej rozmawiać tzn., że nauka jest w służbie życia – mówił.

Jeśli mówimy o typologii relacji, to możemy mówić o relacji konfliktu, relacji niezależności i relacji dialogu oraz relacji dopełnienia. Mnie interesują te dwie ostatnie. Jeśli prawda jest jedna, jeśli uniwersum jest jedno, to dochodzenie do prawdy ma kilka dróg. Każda z nauk opisuje pewną rzeczywistość. Nie chcemy dyktować czegokolwiek komukolwiek. Chcemy posłuchać, co inni odkryli opisując to samo uniwersum. To wzbogacające Kościół, ale i teologię. Otwartość i dopełnienie jest kluczem. Uczmy się od siebie – podkreślił.

Reklama

Posłuchaj całej rozmowy:

SPRAWDŹ: Ks. Pawlina: Celem nauki, oprócz szukania prawdy, jest służba społeczeństwu

Reklama

ag/Siódma9.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę