Nasze projekty

Ks. Grzegorz Olszowski mianowany biskupem

Ks. Grzegorz Olszowski, 51-letni proboszcz parafii św. Antoniego w Rybniku, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej.

Z komunikatu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce wynika, że papież Franciszek przydzielił nowemu biskupowi stolicę tytularną Roga. Msza św. w czasie której ks. Olszowski przyjmie święcenia biskupie odbędzie się 12 września w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

– Jestem bardzo wdzięczy Ojcu świętemu za mianowanie kolejnego biskupa pomocniczego naszej diecezji, bo pracy duszpasterskiej nadmiar. I mam nadzieję, że część moich obowiązków przejmie biskup nominat i będzie je wypełniał z gorliwością, którą już okazywał wypełniając wszystkie inne wcześniej powierzone mu zadania – mówił abp Skworc podczas odczytania komunikatu nuncjatury apostolskiej. Metropolita katowicki przekazał również biskupowi nominatowi krzyż biskupi, który otrzymał od papieża Benedykta XVI.

Sam biskup nominat podkreślił, że wiadomość o nominacji przyjął z drżeniem serca, ale też z wielką ufnością i nadzieją. – W życiu miałem okazję się przekonać, że jeżeli Pan Bóg daje zadanie, to daje na tyle siły i na tyle łaski, żeby człowiek temu zadaniu podołał – powiedział ks. Olszowski. Zauważył, że ten dzień jest szczególny, bo to święto patrona parafii św. Antoniego, całego miasta. –  Jest to też dzień fatimski. Moją posługę chcę polecić właśnie św. Antoniemu, ale przede wszystkim Matce Bożej – dodał.

Reklama
Reklama

Ks. Grzegorz Olszowski urodził się 15 lutego 1967 r. w Mikołowie. W latach 1989-1995 odbywał formację w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1995 r. W latach 1995-1999 był wikariuszem parafii św. Jadwigi w Rybniku i diecezjalnym moderatorem Ruchu Światło-Życie. W 1998 r. podjął studia zaoczne w Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), wydział zamiejscowy w Katowicach. W 2007 r. uzyskał doktorat z teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 1999-2007 był sekretarzem i kapelanem abp. Damiana Zimonia. W latach 2007-2012 był kanclerzem kurii diecezjalnej, a w latach 2012-2014 – wikariuszem generalnym archidiecezji katowickiej i moderatorem kurii. Od 2014 r. jest proboszczem parafii św. Antoniego w Rybniku. Od 2010 r. przysługuje mu tytuł kapelana Jego Świątobliwości. Zna języki niemiecki i włoski.

KAI/ad

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite