Kościół w Polsce będzie miał 217 nowych księży. W której diecezji będzie ich najwięcej?

217 nowych księży diecezjalnych wyświęconych zostanie w tym roku w Polsce - wynika z danych zebranych przez KAI. To prawie dwa razy mniej niż niespełna dekadę temu. Najwięcej neoprezbiterów zostało ustanowionych w diecezji tarnowskiej, gdzie święcenia przyjęło 17 diakonów. W archidiecezji warmińskiej nie zostanie wyświęcony ani jeden kleryk.

fot. Cathopic

Liczba nowych wyświęconych księży diecezjalnych w Kościele w Polsce systematycznie spada. W 2013 r. przybyło ich 401, w 2014 r. wyświęcono 355, w 2015 – 329. W 2016 nastąpiło lekkie odbicie, do święceń przystąpiło 334 diakonów, ale było ich mniej niż dwa lata wcześniej.

Wiadomo, że w 2022 r. wyświęconych zostanie 217 kleryków ostatniego roku seminarium duchownego. Najwięcej w diecezji tarnowskiej (17), archidiecezji warszawskiej (13), diecezji rzeszowskiej (11) i archidiecezji łódzkiej (10). W diecezjach sandomierskiej i bielsko-żywieckiej przybędzie 9 nowych kapłanów, w archidiecezjach katowickiej, krakowskiej i wrocławskiej oraz diecezji opolskiej – po 8.

ZOBACZ: Nowi księża w polskich diecezjach. „Droga kapłana jest trudna i wymagająca, ale piękna”

Reklama
Reklama

W niektórych diecezjach mowa jest jedynie o jednym nowym kapłanie. To przypadek diecezji bydgoskiej i archidiecezji częstochowskiej. W archidiecezji warmińskiej nie zostanie wyświęcony ani jeden diakon.

Kościół greckokatolicki w Polsce wzbogaci się o czterech nowych kapłanów, którzy kształcili się w Metropolitalnym Seminarium Katolickim w Lublinie.

Sześć lat seminarium to czas weryfikowania powołania

Święcenia w części diecezji są już faktem (odbyły się w maju), w innych nastąpią one w najbliższą sobotę 4 czerwca przed Zesłaniem Ducha Świętego lub jeszcze później. Najpóźniej w diecezji sandomierskiej (19 czerwca) i archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (25 czerwca).

Reklama
Reklama

W wielu diecezjach neoprezbiterzy w dniu święceń otrzymują od biskupów dekrety posyłające ich na pierwsze miejsca pracy duszpasterskiej. Zgodnie z przepisami Prawa Kanonicznego, są przydzielani do diecezji, w której przyjęli święcenia i w niej będą posługiwać. Natomiast absolwenci warszawskiego seminarium misyjnego „Redemptoris Mater” po kilku latach posługi w archidiecezji warszawskiej są posyłani do pracy duszpasterskiej na Drodze Neokatechumenalnej za granicą.

Studia filozoficzno-teologiczne i formacja do kapłaństwa trwają na ogół 6 lat. Zdaniem wychowawców seminaryjnych, standardem jest to, że – jak mówią – „do święceń dochodzi około połowy tych, którzy rozpoczynają”, a sześć lat seminarium to czas weryfikowania powołania zarówno przez samego kleryka, jak i przez jego przełożonych.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę