Trzynastu nowych kapłanów w archidiecezji Warszawskiej. “Idziecie pełnić to kapłaństwo w nowe czasy”

Trzynastu diakonów, w tym Gruzin i Włoch, przyjęło dziś święcenia kapłańskie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszy świętej sprawowanej w dniu pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Stefana Wyszyńskiego, przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Fot. archwwa.pl

Jedność między tym, co stare i tym, co nowe

Po udzieleniu święceń kard. Nycz powiedział neoprezbiterom, że zaczynają pełnić swoją posługę w świecie, który jest coraz bardziej zamkniętym na wymiar transcendentny i na Pana Boga. Dlatego muszą wykazać się i znajomością tego świata i jego problemów.

Wskazywał, że ich przewodnikami na kapłańskiej drodze powinni być wielcy polscy kapłani: błogosławiony kard. Stefan Wyszyński – po raz pierwszy wspominany dziś w liturgii oraz św. Jan Paweł II i bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Metropolita warszawski tłumaczył nowym księżom, że w Kościele potrzebne jest zarówno to, co nowe, jak i to co stare. Porównując praktykę duszpasterską do jazdy samochodem kard. Nycz przestrzegł, by starsi nie nadużywali hamulca, i nie gasili w ten sposób gorliwości młodych. Jednocześnie zachęcił młodych do używania hamulca – czyli doświadczenia starszych – wtedy, kiedy trzeba go użyć. Chodzi bowiem o to, aby, jak tłumaczył, “duszpasterski pojazd parafii czy dekanatu nie wjechał do rowu”.

Reklama
Reklama

Wśród nowych kapłanów są Gruzin i Włoch

Spośród 13 przyszłych księży 8 przygotowywało się do kapłaństwa w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, a 5 w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjne “Redemptoris Mater w Warszawie. Najmłodszy z nowych prezbiterów, ks. Tomasz Kryme ma 25 lat. Po maturze przez rok studiował finanse i rachunkowość w Łodzi, a później wstąpił do seminarium duchownego w Warszawie. Najstarszym wyświęconym dziś prezbiterem jest 48-letni Paweł Skowron z parafii w Szewnie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Przed seminarium kilkanaście lat spędził za granicą.

Wśród nowych kapłanów są Gruzin i Włoch: 26-letni Shalva Markozashvili z Tbilisi i 28-letni Francesco Vitale z Gorizii. Obydwaj przygotowywali się do kapłaństwa w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym “Redemptoris Mater” w Warszawie.

Zapytany o to, czego młodzi kapłani mogą nauczyć się od nowego błogosławionego, kard. Nycz wymieniił wierność, heroiczność, gorliwość w służbie ludowi Bożemu i głoszeniu Ewangelii w parafiach, do których zostaną posłani. To podstawa kapłaństwa – zwraca uwagę metropolita warszawski.

Reklama
Reklama

Ale przede wszystkim powinni przestrzegać przykazania miłości bliźniego, na co kard. Wyszyński szczególnie zwracał uwagę w dziele “ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. To właśnie miłość nieprzyjaciół jest wyznacznikiem nauki Kościoła – dodaje.

Wyzwanie: laicyzacja

Jak podkreśla kard. Nycz, dużym wyzwaniem, z którymi będą się musieli zmierzyć młodzi kapłani jest laicyzacja, która dotyczy w szczególności młodego pokolenia. Młodzi ludzie przestają potrzebować Boga. Wydaje im się, że wszystko potrafią zrobić sami. Dlatego nie wystarczy czekać, aż oni sami przyjdą do kościoła na Mszę św. czy nabożeństwo, ale trzeba tych ludzi szukać i wychodzić do nich – podkreśla.

Reklama

Dziś wieczorem, o godz. 19:00 w Archikatedrze Warszawskiej metropolita warszawski będzie również przewodniczył uroczystej Mszy świętej w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego. Będziemy się modlić o kanonizację Prymasa Wyszyńskiego – mówi kard. Nycz.

Kard. Stefan Wyszyński został beatyfikowany, wspólnie z matką Elżbietą Różą Czacką, 21 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszy świętej w imieniu papieża Franciszka przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Oboje nowych błogosławionych wspominamy w liturgii Kościoła w maju – bł. Stefana Wyszyńskiego 28 maja, kiedy przypada również rocznica jego śmierci, a matkę Elżbietę Czacką – 19 maja.

KAI,archwwa.pl,zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę