Nasze projekty

Koncert „Missa pro pace”. Niezwykły dialog muzyki dawnej ze współczesną

Koncert jest połączeniem XV-wiecznych graduałów cysterskich z muzyką organową i improwizacją muzyczną współczesnych trendów jazzowych.

Podczas koncertu twórcy, artyści i wykonawcy podejmą próbę nawiązania dialogu przeszłości (XV w.) z przyszłością (XXI w.) i znalezienia uniwersalnego języka porozumienia z odbiorcą. Wyjątkowość koncertu polega nie tylko na korespondencji między wiekiem XV a czasami współczesnymi, ale także na próbie dialogu ze zgromadzoną publicznością.

“Missa pro pace” będzie mszą, jednak nie liturgiczną, a muzyczną. Ponieważ koncert zawiera wszelkie elementy mszy świętej, daje to możliwość niezwykłego doświadczenia duchowego, a jednocześnie umożliwia wysłuchanie wybitnych muzyków współczesnych – mówi Aleksandra Pitra-Kox, Prezes Fundacji Sedlaka.

Tytuł wydarzenia „Missa pro pace” (tł. msza o pokój) nawiązuje do pierwszego zdania księgi cysterskich rękopisów z XV wieku, będących własnością skarbca klasztoru benedyktynek w Żarnowcu. Wspomniany materiał źródłowy jest tu inspiracją i podstawą działania artystycznego.

Reklama
Reklama

Organizatorem tego niezwykłego wydarzenia jest Fundacja im. Księdza Profesora Włodzimierza Sedlaka. Organizacja zaprosiła do współpracy wybitnych artystów młodego pokolenia: Jakuba Klemensiewicza (saksofon), Dominika Kisiela (organy), Tomasza Fopke – baryton, Hasmik Sahakyan (sopran). Cysterskie graduały przełożył Adam Diesner.

Koncert odbędzie się 18 sierpnia o godz. 18.00 w Kościele Wizytek w Warszawie. Wstęp na koncert jest wolny.

Podczas koncertu wystąpią artyści: 

Reklama
Reklama

Tomasz Fopke – dyrygent chóru mieszanego „Lutnia”, śpiewak – baryton, literat i kompozytor, animator kultury kaszubskiej. Wykładowca, doktor sztuk muzycznych. Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Jakub Klemensiewicz – pochodzący z Jastarni muzyk, klarnecista, saksofonista, improwizator. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie saksofonu jazzowego dra Macieja Obary. Współpracuje z wieloma artystami z różnych środowisk twórczych. W przestrzeni muzycznej dąży do stworzenia uniwersalnego języka pomiędzy artystami, z którymi dzieli scenę, ale także między twórcą i odbiorcą. Prywatnie lokalny patriota.

Hasmik Sahakyan – absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Urodzona w Yerevanie, od 19 lat mieszkająca w Polsce. Sopran o wyjątkowo ciemnej barwie i nieprzeciętnych górach. Dodatkowym atutem jest plastyczność głosu, która umożliwia wykonywanie sopranistce partii począwszy od dzieł barokowych po współczesne.

Reklama

Dominik Kisiel – pianista, improwizator, kompozytor. Absolwent i wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku.

zś,mat. prasowe/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite