Nasze projekty

Kobiety będą mogły rozdawać komunię. Episkopat już nad tym pracuje

Episkopat już pracuje nad udostępnieniem akolitatu i lektoratu dla wszystkich wiernych świeckich, w tym kobiet. Zajęła się już tym odpowiednia komisja. W pierwszej kolejności musi zostać ustalony wiek, w którym te osoby będą mogły przyjąć te posługi.

Cathopic/Fernando Navarro

Przypomnijmy, że 11 stycznia papież Franciszek zmodyfikował prawo kanoniczne i zezwolił kobietom na posługę akolity i lektora. Swoją decyzję ogłosił w motu proprio „Spiritus Domini”. Papież wprowadził zmiany w 230 kanonie Kodeksu Prawa Kanonicznego. Według niego do tej pory do posługi akolitów i lektorów byli dopuszczeni mężczyźni. Teraz przepisy dopuszczają do tej posługi także kobiety.

Jak dowiedziała się Stacja7.pl, Konferencja Episkopatu Polski musi najpierw ustalić wiek i „przymioty” osób świeckich, które mają przyjąć tę posługę. Co ważne, nowy dekret nie będzie dotyczył osób, które przyjmują te posługi na drodze formacji do święceń. Sprawą już zajmuje się Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Jak sądzę, dekret ogólny KEP w tej sprawie będzie przyjęty podczas czerwcowego Zebrania Plenarnego KEP – uważa bp Bałabuch. Później treść dekretu musi zaakceptować Stolica Apostolska. Po tym ten dekret będzie mógł wejść w życie.

Reklama
Reklama

To jednak nie koniec prac. Na podstawie dekretu będzie można opracować instrukcję, która będzie uwzględniała przyjęcie tej posługi również przez kobiety. Po jej zaakceptowaniu przez Watykan i KEP, droga do przyjęcia tych posług dla wszystkich świeckich będzie otwarta.

Czym są te posługi?

Lektorzy w Kościele zajmują się czytaniem Słowa Bożego w czasie liturgii. Posługę lektoratu udziela biskup lub przełożony zgromadzenia zakonnego, odmawiając nad kandydatem modlitwę i wręczając mu księgę Pisma Świętego.

Akolita to świecki, który może nieść krzyż w czasie procesji, podaje księgi liturgiczne, pomaga w przygotowywaniu darów, przygotowuje ołtarz, asystuje przy okadzaniu darów, rozdziela komunię świętą i porządkuje naczynia liturgiczne.

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę