Nasze projekty

Kiedy odbędzie się pogrzeb Andrzeja Wajdy?

Msza żałobna za Andrzeja Wajdę zostanie odprawiona we wtorek 18 października w kościele ojców dominikanów w Warszawie. Następnego dnia urna z prochami reżysera spocznie na cmentarzu na Salwatorze w Krakowie

Żałobna liturgia rozpocznie się w warszawskim kościele ojców dominikanów (ul. Freta 8/10) o godz. 15.00 – poinformował KAI ks. Andrzej Luter, przyjaciel rodziny. Urna z prochami Zmarłego zostanie wystawiona w tymże kościele o godz. 14.00.

Następnego dnia, w środę 19 października o godz. 14.30, w kościele ojców dominikanów w Krakowie (ul. Stolarska 12) zostanie odprawiona Msza św. pożegnalna. Rodzina Zmarłego prosi, o nie składanie kwiatów i wieńców oraz o przeznaczanie datków na rzecz hospicjów onkologicznych. Szczegóły zostaną podane w późniejszym terminie.

Pogrzeb na cmentarzu na krakowskim Salwatorze będzie miał charakter wyłącznie prywatny.

Reklama

Andrzej Wajda zmarł w niedzielę wieczorem w wieku 90 lat. Był laureatem m.in. Złotej Palmy w Cannes i zdobywcą Oscara.

Jego filmy zainicjowały tzw. polską szkołę filmową. Do kanonu sztuki filmowej weszły jego ekranizacje dzieł polskiej literatury m.in. „Popioły” Żeromskiego, „Wesele” Wyspiańskiego, „Panny z Wilka” Iwaszkiewicza, „Pana Tadeusza” Mickiewicza czy „Ziemię obiecaną” Reymonta.

Jego ostatni film „Powidoki” przedstawia historię Władysława Strzemińskiego, wybitnego artysty i teoretyka sztuki, który sprzeciwił się doktrynie socrealizmu. Polska premiera filmu odbędzie się w styczniu przyszłego roku.

Reklama

Andrzej Wajda był nagradzany w kraju i za granicą. W 2000 roku otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej – Oscara za całokształt twórczości. W latach 1989-1991 reżyser zasiadał w Senacie. Był także Kawalerem Orderu Orła Białego.


tk / Warszawa

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite