Nasze projekty

Kard. Nycz z samorządowcami o ŚDM

Wielkie przedsięwzięcie z jednej strony, a z drugiej - ogromna szansa na promocję Warszawy i miast podwarszawskich. O "Dniach w diecezjach" przed ŚDM 2016 kard. Kazimierz Nycz rozmawiał z samorządowcami

Foto. Archiwum Archidiecezji Warszawskiej

Spotkanie noworoczne z przedstawicielami samorządów poświęcone było w tym roku praktycznie jednemu tematowi – organizacji Światowych Dni Młodzieży

Na zaproszenie kard. Kazimierza Nycza do Domu Arcybiskupów Warszawskich przybyło około dwustu osób. Głównie samorządowcy, ale byli także biskup polowy Józef Guzdek, księża dziekani oraz przedstawiciele policji, straży pożarnej, a nawet Ministerstwa Obrony Narodowej. Wszystkie te osoby kard. Nycz zaprosił do współpracy przy organizacji Dni w Diecezji, poprzedzających przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży.

– To jest przedsięwzięcie, któremu musimy sprostać – mówił kard. Nycz. – Musimy zapewnić program około 20 tys młodym, którzy z całego świata przybędą właśnie do naszej archidiecezji. Metropolita warszawski przestrzegł jednak przed zbyt drobiazgowym zagospodarowaniu czasu z jednej strony, z drugiej zaś wskazał na niebezpieczeństwo zostawienia ich “samym sobie”.

Reklama

Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację dotyczącą Dni Diecezji w Warszawie, pokazującą szczegółowo przede wszystkim ich program i obecny stan przygotowań. Ks. Tomasz Zaperty, który ze strony archidiecezji warszawskiej odpowiada za organizację wydarzenia, wskazał te obszary, które wymagają współdziałania Kościoła i samorządów. A chodzi głównie o transport, organizację wydarzeń, zapewnienie opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo. Ks. Zaperty przypomniał, że w przypadku stolicy pamiętać trzeba nie tylko tych, którzy będą tu zakwaterowani podczas Dni Diecezji, ale również o tych, dla których Warszawa będzie miejscem transferowym.

Po prezentacji nastąpiła dyskusja, w której omawiano te wszystkie obszary, które wymagają wspólnego działania samorządów, służb i Kościoła. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała stworzenie zespołu roboczego. Mówiła też o perspektywie stworzenia wspólnego biletu komunikacyjnego. Wsparcie i współpracę w zakresie bezpieczeństwa i logistyki zapewnili przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej oraz policji.

Szacuje się, że na Dni w Diecezjach poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, do obu warszawskich diecezji przyjedzie około 30 tys. osób z całego świata. Warszawa, obok Częstochowy, jest tzw. miastem pierwszego wyboru. Pielgrzymi będą rozlokowani po warszawskich i podwarszawskich parafiach. Każdego dnia będą uczestniczyli w różnych wydarzeniach: jedne będą miały charakter lokalny, inne masowy, jak na przykład planowana na Placu Piłsudskiego inscenizacja pokazująca historię Polski czy Wieczór Uwielbienia przy Świątyni Opatrzności Bożej.

Reklama

ps / Warszawa

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę