Nasze projekty

Kard. Nycz o nominacji kardynalskiej dla abp. Rysia: spodziewałem się tego wyboru

"Bardzo się cieszę, ponieważ do kolegium kardynalskiego zostaje włączony młody, energiczny, bardzo dobrze wykształcony, wolny od skostniałych nawyków i przyzwyczajeń człowiek" - mówi kard. Kazimierz Nycz o nominacji dla abp. Grzegorza Rysia.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Na zakończenie niedzielnej modlitwy Anioł Pański papież Franciszek ogłosił kreację 21 nowych kardynałów. Wśród nich znalazł się abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Kard. Nycz stwierdził, że „nominacja kardynalska dla abp. Grzegorza Rysia była niewątpliwie dużym zaskoczeniem dla wielu”. Dla mnie tylko w tym znaczeniu, że arcybiskup Ryś został kardynałem trochę wcześniej, niż się spodziewałem, bo tego wyboru prawdę mówiąc spodziewałem się w przyszłości, a to oznacza nominację w relatywnie młodym – jak na nominacje kardynalskie – wieku – powiedział kard. Nycz.

Metropolita warszawski podkreślił, że abp. Rysia ” zna od niepamiętnych czasów”, obserwował „jego formację i wzrastanie w Kościele krakowskim”.

Reklama

Osobiście bardzo się cieszę, ponieważ do kolegium kardynalskiego zostaje włączony młody, energiczny, bardzo dobrze wykształcony, wolny od skostniałych nawyków i przyzwyczajeń człowiek, który zachowuje żywy kontakt z pokoleniem młodych ludzi. Wniesie dużo zarówno do Kościoła Powszechnego, jak i Kościoła w Polsce, powróci do Rady Stałej Episkopatu, gdyż kardynałowie wchodzą do niej z urzędu. Już się sprawdził we współpracy z papieżem jako członek Dykasterii do spraw Biskupów – powiedział kard. Nycz.

Dla mnie to bardzo radosna wiadomość, a wybór papieża potwierdzi tylko, jakim darem dla Kościoła, w Polsce i na świecie, będzie – już wkrótce kardynał – Grzegorz Ryś – dodał.

ZOBACZ TEŻ: Abp Grzegorz Ryś mianowany kardynałem. Franciszek odmładza kolegium kardynalskie

Reklama

Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę