Kard. Nycz do młodych: to wy jesteście Kościołem, taki będzie Kościół, jakimi wy będziecie

"Od was młodych zależy, czy będziemy obecni na areopagach współczesnego świata. Aby jednak być tam świadkiem Jezusa, trzeba najpierw Go spotkać" - mówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, do młodych, którzy w sobotę spotkali się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Fot. Archidiecezja Warszawska/Archiwum

Kard. Nycz spotkał się z młodymi w sobotę, w przededniu niedzieli Chrystusa Króla, z okazji obchodów 36. Światowego Dnia Młodzieży.

Hasło tegorocznego ŚDM “Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” pochodziło z Dziejów Apostolskich. To słowa, które Jezus wypowiedział po nawróceniu św. Pawła i to właśnie ten fragment wyznaczył przebieg całego spotkania w Świątyni Opatrzności Bożej.

Podczas homilii, zwracając się do kilkuset młodych, kard. Nycz podkreślił, że dwa zasadnicze powody spotkania to po pierwsze dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, po drugie – przeżywanie 36. Światowego Dnia Młodzieży w diecezjach.

Reklama
Reklama

„Taki będzie Kościół, jakimi wy będziecie”

Metropolita warszawski przypomniał znaczenie dwóch niezwykłych postaci beatyfikowanych w Warszawie ponad 2 miesiące temu, ich więź duchową i wzajemne oddziaływanie. Zastanawiając się nad tym, w czym współcześni młodzi ludzie mogą naśladować tych nowych błogosławionych kard. Nycz zwrócił uwagę na podejście młodego Stefana Wyszyńskiego do zdobywania wiedzy.

Dużo się nauczył, bo chciał się nauczyć – powiedział metropolita warszawski. Weźcie z niego ten przykład gorliwego, kreatywnego, twórczego podejścia do nauki – dodał. Od tego w dużym stopniu będzie zależało, kim będziecie, jacy będziecie i na ile będziecie mogli być pomocni innym – stwierdził. To wy jesteście Kościołem. Taki będzie Kościół, jakimi wy będziecie – powiedział kard. Nycz.

Reklama
Reklama

Kard. Nycz przypomniał, że matka Czacka inspirowała i przyciągała osoby niewierzące

Zwrócił też uwagę na przykład matki Czackiej, która jako 22 –latka dowiedziała się, że nigdy nie odzyska wzroku. Jednak pogodziła się ze swoją sytuacją i wykorzystała wszystkie siły i możliwości, aby pomóc innym, a jej dzieło służy niewidomym do dziś. Posłuchała mądrego lekarza, który powiedział jej prawdę i poradził, że, by zajęła się niewidomymi – powiedział.

Matka Czacka, jak przypomniał, pokazywała, że oprócz ciemności oczu istnieje również ciemność duchowa, ciemność wiary. Nowa błogosławiona potrafiła przyciągać i inspirować osoby niewierzące i poszukujące, oddalone od Boga, co było możliwe dzięki jej cichości, pokorze i mądrości.

„By być wiarygodnym świadkiem Jezusa, trzeba Go spotkać”

Kard. Nycz, nawiązując do liturgii słowa i czytania o św. Pawle, który spotkał Jezusa w drodze do Damaszku, podkreślił, że wiarygodny świadek, to ten, który coś zobaczył i przeżył. Jeśli chcesz być świadkiem Jezusa, musisz Go spotkać – powiedział.

Reklama

Przypomniał też, że Paweł przybywając wraz z małą grupą chrześcijan do wielkiego miasta – Damaszku, był w podobnej sytuacji, w jakiej jesteśmy dziś my wobec doświadczenia wielkiego miasta. A jednak jakiś czas później to właśnie Damaszek stał się wielkim centrum chrześcijaństwa – mówił kard. Nycz, podkreślając, że nie można się załamywać.

Musimy wejść w ten współczesny areopag świata, zwłaszcza poprzez media, które stały się takim współczesnym Damaszkiem. Albo w nim jako chrześcijanie będziemy albo nie będziemy. To, czy będziemy – zależy w bardzo dużym stopniu od was, młodych – zachęcał. Warunek jest jeden – by być wiarygodnym świadkiem Jezusa, trzeba Go spotkać – dodał.

Franciszek przeniósł obchody diecezjalnego Światowego Dnia Młodzieży

Światowe Dni Młodzieży w diecezjach obchodzone były dotychczas w Niedzielę Palmową. W tym roku, po raz pierwszy, zgodnie z decyzją papieża Franciszka, Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach obchodzony był w niedzielę Chrystusa Króla, 21 listopada.

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę