Nasze projekty

Kard. Dziwisz: życie człowieka jest święte

„Życie człowieka jest święte, bo jest dziełem Boga. Życie człowieka nie jest jego własnością. Ono należy do Stwórcy, od którego wszyscy wyszliśmy i do którego wszyscy powracamy” – mówił podczas Dnia Świętości Życia kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski przewodniczył wieczornej Mszy św. w Bazylice Mariackiej w Krakowie w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

Kard. Dziwisz zauważył na wstępie homilii, że rozmowa anioła Gabriela z Maryją jest przełomem w okresie dziejów człowieka na ziemi, naznaczonych grzechem i śmiercią. „Bóg nigdy nie pogodził się z tym, że w życie człowieka wkroczyło zło, cierpienie i śmierć. Dlatego też dzieje człowieka stały się równocześnie dziejami zbawienia” – stwierdził. Dodał, że to zgoda Maryi na Boży plan odzyskania człowieka sprawiła, że stała się ona Matką wszystkich uczniów Jezusa Chrystusa.

Hierarcha podkreślił, że zdumiewającym paradoksem współczesnych czasów jest ogromny postęp medycyny, który daje możliwość leczenia wielu chorób i przedłużania życia ludzkiego, przy jednoczesnej „niespotykanej w historii skali zamachów na ludzkie życie”. „I to nie tylko ze strony ślepego terroryzmu, ale także wyrafinowanych technik, eliminujących bezbronne życie u jego początków. Do tego obrazu dodajmy jeszcze zjawisko eutanazji – eliminowanie w świetle prawa ludzi starych i chorych jako „bezproduktywnych” w kulturze, w której liczy się siła, zdrowie, sprawność i zysk” – wymieniał.

„Życie człowieka jest święte, bo jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga. Jesteśmy Jego dziećmi. To jest fundament godności osoby ludzkiej – istoty rozumnej i wolnej, powołanej do miłości” – uwrażliwiał. Wskazał także na jeszcze jedną przyczynę świętości życia ludzkiego – ofiara Syna Bożego, który przelał za ludzkość swoją krew.

Reklama
Reklama

„Każdy człowiek ma prawo do życia. Każde bezbronne dziecko ma prawo do życia. I dlatego tak ważne i potrzebne są różne inicjatywy i działania, poszczególnych osób oraz instytucji, którym przyświeca ta fundamentalna zasada” – ocenił.

Kard. Dziwisz podziękował wszystkim, którzy angażują się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. „Dziewięciomiesięczna modlitwa o to, by poczęte dziecko nie zostało odrzucone przez rodziców i społeczeństwo, może czynić cuda, może przemieniać ludzkie serca, może uratować życie” – mówił.

Dziękował także za inicjatywę „Okna życia”: „Cieszymy się, że ta krakowska inicjatywa została podjęta w innych diecezjach i stała się realną szansą dla uratowania wielu dzieci, które w rodzinach adoptujących je znalazły miłość i godne warunki do życia”. Podziękował również ośrodkom i rodzinom adopcyjnym za trud, by żadne dziecko nie było pozbawione miłości.

Reklama
Reklama

Purpurat wskazał, że zgromadzeni w Bazylice Mariackiej przeszli przez Bramę Miłosierdzia, co jest wyraźnym zobowiązaniem. „Mamy być miłosierni jak nasz Ojciec Niebieski, a Jego miłosierdzie jest nieskończone. Szczególną formą miłosierdzia jest nasza postawa wobec tych, którzy są bezbronni, którzy sami sobie nie poradzą, a takimi są dzieci nienarodzone, porzucone, a także nasi chorzy, niepełnosprawni i osoby w podeszłym wieku” – zaapelował.

Odwołał się także do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, stwierdzając, że jest to forma kształtowania młodych w kręgu takiego właśnie miłosierdzia. „Pragniemy, aby młodzi poważnie traktowali dar życia i w sposób odpowiedzialny przygotowywali się do zadań związanych z ojcostwem i macierzyństwem. Pragniemy, by umacniali cywilizację życia i miłosierdzia w naszym często niespokojnym i niemiłosiernym świecie” – powiedział.

„Powierzmy Bogu wszystkie nasze sprawy osobiste, rodzinne i społeczne. Prośmy o orędownictwo za nami Matkę Jezusa – Matkę Miłosierdzia. Prośmy o wstawiennictwo za nami św. Jana Pawła II, wielkiego obrońcy życia człowieka i jego godności” – zakończył kard. Dziwisz.

Reklama

luk / Kraków

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite