Nasze projekty

Kanapka za złotówkę. Pomóżmy saletynom z misji na Wschodzie

Zaczęło się od zwykłych mieszkańców ich parafii na Ukrainie, którzy coraz częściej przychodzili do polskich misjonarzy po coś do jedzenia. Teraz w obliczu kryzysu spowodowanego epidemią potrzeby są jeszcze większe. Saletyni prowadzą akcję "Kanapka za złotówkę".

Akcja polega na zbiórce funduszy, za które ojcowie saletyni pracujący w Krzywym Rogu na Ukrainie będą mogli dalej karmić coraz większą rzeszę ludzi pozbawionych środków do życia na terenie tego miasta. Sami nie byliby w stanie sfinansować regularnej pomocy dla rosnącej liczby potrzebujących. Są nimi nie tylko bezdomni, ale i osoby starsze, chore czy samotne, dla których wsparcie od polskich misjonarzy jest często podstawą do przeżycia. 

Epidemia postawiła w trudnej sytuacji nas wszystkich, ale szczególnie dotknęła tych, którzy już wcześniej ledwo wiązali koniec z końcem. To im przede wszystkim chcemy pomóc

mówi ks. Tomasz Krzemiński, saletyn pracujący na Ukrainie. 

Reklama
Reklama

Pomoc miejscowym zaczęła się z prostej, chrześcijańskiej odpowiedzi na prośby o pomoc. 

Zgłaszało się do nas codziennie po kilkadziesiąt osób prosząc o cokolwiek do jedzenia. Najpierw dawaliśmy im co mieliśmy, ale potem zorganizowaliśmy to tak, że 3 razy w tygodniu w określonych porach wydawaliśmy wprost z naszego domu ciepły posiłek wszystkim, którzy się zgłoszą. Wtedy ustawiał się w kolejce naprawdę spory tłum, nawet 100 osób. Dziś tych potrzebujących jest już dwa razy więcej

mówi ks. Tomasz. Właśnie wtedy wymyślili „Kanapkę za złotówkę” aby zwrócić się o choćby najdrobniejszą pomoc do swoich rodaków – Polaków. Dzięki wsparciu Caritas Polska udało im się wybudować pawilon, w którym przygotowywane i wydawane były owe regularne posiłki. 

Reklama
Reklama

W momencie wybuchu epidemii taka forma pomocy była już dalej niemożliwa, choćby z tego powodu, że nie można było pozwolić, by ludzie dalej gromadzili się w tak wielkiej gromadzie. Dlatego dziś wydają potrzebującym po prostu suchy prowiant: chleb, konserwy, to co uda im się kupić.  

Aby pomóc księżom saletynom pomagać dalej wystarczy choć drobna wpłata na konto prowadzone przez Referat Misji Zagranicznych Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów.

dla przekazów złotówkowych
53 1600 1055 1846 3129 0000 0003
IBAN: PL53 1600 1055 1846 3129 0000 0003
SWIFT / BIC: PPABPLPK

Reklama

W tytule przelewu należy wpisać nazwę akcji: „Kanapka za Złotówkę”

ad/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę