Nasze projekty

#JednymGłosem w hołdzie Powstańcom Warszawskim

Ze względu na pandemię tegoroczny koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” stanął pod znakiem zapytania. Dlatego Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło wszystkich chętnych do udziału w akcji #JednymGłosem.

Począwszy od 2006 roku, 1 sierpnia wieczorem Plac Piłsudskiego w Warszawie zapełnia się tłumem warszawiaków i gości, którzy wraz z profesjonalnymi muzykami śpiewają piosenki, które w 1944 roku towarzyszyły ruszającym do walki powstańcom. W ten sposób Muzeum Powstania Warszawskiego chciało umożliwić jak największej liczbie osób oddanie hołdu tym, którzy walczyli i ginęli za miasto. W ubiegłorocznym koncercie wzięło udział około 100 tys. uczestników, a oglądalność sięgnęła 3 mln telewidzów.

Ze względu na pandemię, tegoroczny koncert nie mógł być w tym roku zorganizowany w dotychczasowej formie. Tym razem wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy będzie miało miejsce w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego z ograniczoną liczbą widzów. Ale organizatorzy pomyśleli o tych wszystkich, którym nie dane będzie w tym roku spotkać się na żywo.

Obchody rocznic Powstania Warszawskiego zawsze były dla nas przede wszystkim spotkaniem z Powstańcami – uczestnikami i świadkami historii, z ich męstwem, mądrością, życzliwością, siłą i pogodą ducha. W tym roku bohaterów wydarzeń sierpnia i września 1944 roku nie możemy uhonorować tak jak zwykle. To wyzwanie, któremu czoła stawimy wspólnie i śpiewająco. Czerpmy z lekcji, którą dali nam Powstańcy – że łatwiej żyć, przetrwać, gdy jest się razem. Że jedną z najważniejszych rzeczy jest móc z kimś dzielić swoje doświadczenia i emocje

Reklama

– pisali w czerwcu, zachęcając do udziału w akcji #JednymGłosem.

Zadanie było proste: nagrać własne wykonanie piosenki „Pałacyk Michla” – hymnu harcerskiego batalionu „Parasol”, który powstał w czwartym dniu Powstania i od lat wykonywany jest na sierpniowym koncercie. Muzeum udostępniło podkład muzyczny, wokaliści potrzebowali tylko słuchawek i telefonu, którym filmowali swój śpiew. Nagrania należało wysłać mailem do Muzeum, gdzie profesjonaliści zajęli się ich profesjonalną obróbką.

Na apel Muzeum odpowiedziało kilkaset osób – organizatorzy otrzymali 150 nagrań, ale w wielu z nich można usłyszeć całe rodziny czy grupy przyjaciół. Koncertu wirtualnego chóru można wysłuchać na Facebooku Muzeum Powstania Warszawskiego:

Reklama

 

Reklama

ah, 1944.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę