Nasze projekty

Jasna Góra znów bardziej dostępna dla wiernych

Do kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej może teraz wejść nawet 46 osób - informuje Jasna Góra. Sanktuarium znów otworzyło dla wiernych dwa wejścia: do kaplicy Matki Bożej i do bazyliki.

Po zniesieniu częściowych ograniczeń odnośnie do liczby wiernych modlących się w kościołach, do kaplicy może wejść teraz 46 osób, do bazyliki 60, a do kaplicy pokutnej, gdzie odbywa się spowiedź – 16. Paulini zachęcają do wykorzystania możliwości nawiedzania Sanktuarium, przypominają o konieczności posiadania maseczek ochronnych i zachowania bezpiecznej odległości i zapewniają o stosowanych przez nich środkach ochronnych.

– Mamy mały oddech w obostrzeniach i to jest dla nas pocieszające, bo Jasna Góra bez pielgrzymów, to bardzo trudne doświadczenie – mówi kustosz Sanktuarium, o. Waldemar Pastusiak. Podkreśla, że klasztor od początku przestrzega rygorów bezpieczeństwa, w przekonaniu, że jest to wyraz troski o bliźniego i siebie samego. – Wierzymy, że te wszystkie obostrzenia są nakładane dla naszego dobra – zaznacza paulin.

Kustosz przypomina, że na Jasnej Górze regularnie prowadzona jest dezynfekcja zarówno kaplicy Matki Bożej, jak i bazyliki, bez względu na to czy pielgrzymi byli czy nie. – Konfesjonały, ławki, krzesła, to wszystko jest na bieżąco dezynfekowane – zapewnia.

Reklama
Reklama

– Od dziś, jednorazowo, do bazyliki może wejść 60 osób, do kaplicy Matki Bożej 46, a do kaplicy pokuty 16 – wylicza o. Pastusiak. Dodaje, że zabezpieczone jest oddzielne wejście do bazyliki i oddzielne do kaplicy Matki Bożej i nie ma możliwości przechodzenia z jednego miejsca w drugie.

– Zniesienie części ograniczeń to radosna wieść, zapraszamy na Jasną Górę, może jeszcze nie tak jakbyśmy chcieli, nie już, nie natychmiast, ale poczujmy już tę nadzieję na kolejne spotkania z Maryją – mówi kustosz. Podkreśla, że wszystkim dodaje wielkiej siły fakt, że miliony osób pielgrzymują tu duchowo. – W tym czasie Jasna Góra pobiła wszelkie rekordy. To dla nas wielkie wyzwanie i zobowiązanie, ogromny zaszczyt, że wierni gromadzą się wokół Matki, by stąd czerpać siły – zauważa paulin.

Zgodnie z zarządzeniem władz państwowych, z dniem 20 kwietnia 2020 roku ulega zmianie przepis określający liczbę osób mogących uczestniczyć w liturgii. Uzależniona ona została od powierzchni kościoła, przy zastosowaniu przelicznika – 1 osoba/15 m2. Do liczby tej nie wlicza się kapłana oraz osób posługujących podczas Mszy św.

Reklama
Reklama

– Zapraszamy do wykorzystania tej możliwości osobistego nawiedzenia Sanktuarium – zachęca o. Kustosz – Jeżeli okaże się, że będzie znaczna liczba wiernych, która będzie chciała uczestniczyć we Mszy świętej, będziemy wtedy zastanawiać się nad otwieraniem zewnętrznych kaplic na potrzeby Eucharystii.

Przybywających na Jasną Górę pielgrzymów w dalszym ciągu obowiązuje przestrzeganie nakazu zakrywania ust i nosa, a także zachowywania bezpieczniej odległości między poszczególnymi osobami. Przed wejściem do kaplicy i bazyliki ustawione są także pojemniki z płynem dezynfekującym, z których powinni korzystać wierni.

KAI, ad

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę