Nasze projekty

Jasna Góra: Sala Papieska teraz na miarę XXI wieku

Na Jasnej Górze zakończono kolejny etap prac budowlano-konserwatorskich prowadzonych ze środków unijnych. Odnowione i zmodernizowane zostały m.in. pierwsza część Kaplicy Matki Bożej tzw. przybudówka, Sala Papieska i nawierzchnie oraz mury trzech bastionów. Wszystko po to, by ochronić „narodową perłę” i dziedzictwo kulturowe Europy a także przypomnieć o edukacyjnej roli sanktuarium i dostosować miejsce do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wielkim wyzwaniem były działania podjęte w Kaplicy Matki Bożej, która ani na chwilę nie została wyłączona dla pielgrzymów. W „atrium” remont dotyczył, poza posadzką, niemal całego pomieszczenia. Konserwacji poddane zostały m.in. kamienne portale i wszystkie elementy drewniane, w tym drzwi, futryny, wzmocnione zostały tynki na ścianach, nałożono nowe stiuki.

Odremontowany został również tzw. łącznik do głównej jasnogórskiej zakrystii. Tu konserwacji poddane zostały zarówno ściany, jak i schody. Jak powiedział o. Czesław Brud, administrator klasztoru przy tej okazji dokonano pewnego odkrycia. – Na ścianie w przedsionku przy chórze odsłonięty został nieznany dotąd fresk, ukazujący prawdopodobnie sceny z czyśćca. Był przykryty tynkiem, który teraz został zdjęty a sam obraz został poddany badaniom, odrestaurowany i cieszy teraz oczy pielgrzymów – podkreślił paulin.

Konserwacji poddane zostały także XVIII-wieczne obrazy drogi krzyżowej. Podobnie jak Golgota Jerzego Dudy-Gracza znajdująca się w górnej części. Ta, dodatkowo została specjalnie zabezpieczona szybami, bo zdarzały akty wandalizmu.

Reklama

Zupełnie na nowo rozbłysła, wiekowa już, Sala Jana Pawła II. Zyskała nowe oświetlenie, scenę i bardzo nowoczesne zaplecze techniczne a nawet geotermalne ogrzewanie. Na ściany powróciły mozaiki świętych jasnogórskich pielgrzymów i gobeliny z wizerunkami Jana Pawła II, dar z okazji Światowych Dni Młodzieży w 1991 r..

Jak podkreśla Jerzy Jóźwik, który z ramienia klasztoru koordynuje prace nad tym projektem, teraz Sala Papieska jest naprawdę na miarę XXI wieku. – Posiada reżyserkę, wszelkiego rodzaju urządzenia, które pozwalają na różne prezentacje zarówno teatralne jak i kinowe, ma wygodne fotele, windę dla niepełnosprawnych, klimatyzację i wszelkie wygody – wylicza koordynator.

Sala im. Jana Pawła II powstała pod wałami, po których chodzą pielgrzymi odprawiając drogę krzyżową. Zbudowano ją po wybraniu skał i ziemi, która znajdowała się pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną okładziną wałów. Po remoncie może pomieścić ponad 500 osób.

Reklama

Odbywają się w niej okolicznościowe spotkania, rekolekcje, sesje. Jest to również miejsce projekcji filmów czy występów artystycznych.

Poświęcenia Sali Papieskiej dokonał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Przypomniał, że „Jasna Góra to ogromny kompleks, którego sercem jest przede wszystkim Kaplica z cudownym wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi, ale Jasna Góra to także cały zespół budynków, instytucji, które mają służyć pielgrzymom, którzy tu zbliżają się do Boga”. – Ufamy, że na nowo to miejsce będzie tętnić życiem. Ufamy, że te grube, kamienne mury ożyją tętnem ludzkich serc i będą służyć – dodał o. generał.

Prace renowacyjne prowadzone są  wramach projektu „Narodowe Perły Klasztoru OO. Paulinów Jasna Góra w Częstochowie – ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego”.

Reklama

KAI/awo

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę