Nasze projekty

Jasna Góra: odsłonięcie tablicy z Milenijnym Aktem Oddania Polski w Macierzyńską Opiekę Maryi

Na dziedzicu przed wejściem do kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica z fragmentem tekstu milenijnego Aktu oddania w niewolę miłości za wolność Kościoła w Chrystusowego w świecie. Odsłonięcie odbędzie się 3 maja, bezpośrednio przed Sumą Odpustową o godz. 11.00.

Reklama

Na tablicy znajduje się fragment Aktu Oddania Polski, który wierni z zgromadzeni na wałach jasnogórskich w dniu 3 maja 1966 roku powtarzali za Prymasem Wyszyńskim. Odsłonięcie tablicy zbiega się z oczekiwaniem na beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Życie Prymasa Tysiąclecia przebiegało równolegle z historią trudnych zmagań o Ojczyznę. W czasie ogromnego zagrożenia i niszczenia wolności na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku Kardynał Wyszyński „wszystko postawił na Maryję”. Swój maryjny program dla Kościoła w Polsce związał z Jasnogórską Królową Polski. Szczytem tego programu był złożony na Jasnej Górze 3 maja 1966 roku, Akt Oddania Polski w macierzyńską niewolę miłości Maryi, Matce Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego.

2 kwietnia 1964 r. na Konferencji Episkopatu Polski podjęto ostateczną decyzję złożenia tego Aktu na Tysiąclecie Chrztu Polski. Kardynał Wyszyński modlił się wówczas razem z biskupami: „Widzimy ogrom tęsknot i dążeń Kościoła. Wiemy, jak niewiele możemy uczynić, nie mając wolności. Dlatego pragniemy w wielkim zmaganiu się o wolność Kościoła wyprosić ją właśnie przez to, że za Kościół Boży i za jego wolność oddajemy się Tobie, Maryjo, w niewolę”. Niezwykłość tego zawierzania potwierdził w 1966 roku papież Paweł VI, a w roku 1979 na Jasnej Górze, w czasie swej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny – Ojciec Święty Jan Paweł II. Akt oddania narodu w niewolę Maryi jest uroczyście ponawiany w dniu 3 maja każdego roku.

Reklama
Reklama

Symbolika

W górnej części tablicy podkreślony jest Tron łaski Boga, w medalionie z napisem SOLI DEO GLORIA – Samemu Bogu Chwała, której znakiem jest Najświętsza Maryja Panna, Królowa Nieba i Ziemi, Królowa Polski, nieco niżej przedstawiona w medalionie z napisem PER MARIAM – Przez Maryję. Po obu stronach górnej części tablicy znajduje 16 herbów Polski – od Piastowskiego i Jagiellonów, przez herby w okresie elekcji, Królestwa Polskiego, odzyskania niepodległości, aż do współczesnego. Mówią one o dziejach Narodu i Kościoła, który od ponad 1000 lat związany jest przez łaskę chrztu z Bogiem Trójjedynym.

Pod medalionami znajduje się wstęga z napisem: POLSKA ZAWSZE WIERNA i herb biskupi Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Całość tablicy, w dolnej części, pieczętuje herb papieża św. Pawła VI, który po otrzymaniu dokumentu Aktu Oddania, odpowiedział specjalnym Breve, w którym napisał m.in.: „Zaprawdę, nie mogliście wspanialej uczcić tysięcznej rocznicy waszego chrześcijaństwa”. Akt zawierzenia z 1966 roku był historycznym wydarzeniem. Stolica Apostolska przyrównała go do największego w dziejach naszego Narodu – do chrztu Mieszka, który dał początek chrześcijaństwu Polski.

Reklama
Reklama

Tablicę pamiątkową zaprojektował Jerzy Maciejowski, model wykonał Piotr Wawer a odlew z brązu – Marek Zebrowski.


MODLITWA O BEATYFIKACJĘ
Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Boże w Trójcy Świętej Jedyny,
Ty w swojej niewypowiedzianej dobroci
powołujesz ciągle nowych apostołów,
aby przybliżali światu Twoją Miłość.
Bądź uwielbiony za to, że dałeś nam opatrznościowego
Pasterza, Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.
Boże, źródło wszelkiej świętości, spraw, prosimy Cię,
aby Kościół zaliczył go do grona swoich świętych.
Wejrzyj na jego heroiczną wiarę, całkowite oddanie się Tobie,
na jego męstwo wobec przeciwności i prześladowań,
które znosił dla imienia Twego.
Pomnij, jak bardzo umiłował Kościół Twojego
Syna, jak wiernie kochał Ojczyznę i każdego człowieka,
broniąc jego godności i praw, przebaczając wrogom,
zło dobrem zwyciężając.
Otocz chwałą wiernego Sługę Twojego, Stefana Kardynała,
który wszystko postawił na Maryję i Jej zawierzył bez granic,
u Niej szukając pomocy w obronie wiary Chrystusowej
i wolności Narodu.
Ojcze nieskończenie dobry, uczyń go orędownikiem
naszych spraw przed Tobą.
Amen.

Reklama

materiały prasowe, zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę