Nasze projekty

Europejski Trybunał uznał, że Polska naruszyła prawa kobiety. Odmówiono jej aborcji

Według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Polska naruszyła prawa w stosunku do ciężarnej kobiety, odmawiając jej legalnej aborcji z powodu wykrycia zespołu Downa. Co więcej orzekł, że Polska musi wypłacić kobiecie odszkodowanie.

fot. valeria_aksakova/freepik.com

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w czwartek, 14 grudnia orzekł, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Prawa Człowieka. Sprawa dotyczy kobiety, której odmówiono wykonania aborcji.

Podczas ciąży polscy lekarze stwierdzili u płodu w 14. tygodniu zespół Downa. Zaplanowana w 2021 r. aborcja została odwołana, ze względu na zmiany wprowadzone po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ze względu na brak możliwości wykonania aborcji w Polsce, kobieta postanowiła ją zrobić w Holandii. „Naraziło ją to na duże koszty, odcięło od wsparcia rodziny w Polsce i naraziło na poważne konsekwencje psychologiczne” – wskazał w uzasadnieniu Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Według Trybunału w Strasburgu, Polska naruszyła art. 8 Konwencji Praw Człowieka, dotyczący prawa do poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego. Co więcej orzekł, że Polska musi wypłacić kobiecie „kwotę 15 tys. euro z tytułu szkody niemajątkowej oraz 1004 euro za szkody materialne”.

Reklama

wiadomosci.wp.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę